Nowy numer 32/2020 Archiwum

Młodzi o Polsce

XIII edycja konkursu dla uczniów VI klas szkół podstawowych i wychowanków gimnazjów z powiatu płońskiego przebiegała pod hasłem "Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje".

Celem konkursu zorganizowanego przez Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jana Pawła II było krzewienie patriotycznych postaw, rozbudzanie zainteresowań historią oraz rozwijanie zapału literackiego, plastycznego i muzycznego wśród młodzieży.

– Ojczyzna to myśli, sposób mówienia, działania, to sztuka, obraz, muzyka, wiersze i książki, to wspólna historia, tradycja i kultura – mówił w czasie Mszy św. ks. Krzysztof Jończyk, wikariusz parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Płońsku. – Czasem, aby stać się solą tej ziemi, trzeba Ojczyźnie oddać wszystko, nawet życie. Nie ma nikogo, kto by nie miał jakiegoś talentu: niech więc rozwija swoje talenty, niech nimi służy, niech buduje nasz dom – mówił w kazaniu.

Do konkursu zgłosiło się 75 osób, które przygotowywały się pod kątem plastycznym, poetyckim, literackim i muzycznym. Uczniowie biorący udział w konkursie plastycznym mieli za zadanie wykonać dowolną techniką plakat o tematyce ”Polsko, kocham Cię" lub komiks "Oni wciąż do Niepodległej szli", przedstawienie dążeń i walk o odzyskanie niepodległości.

W gronie szkół podstawowych pierwsze miejsce zajął Dominik Jeżak z SP nr 2 Płońsk, drugie Dawid Rajczak z SP Baboszewo oraz Wiktoria Domańska z SP Siedlin, a trzecie Magdalena Fonderska z SP Baboszewo i Mateusz Sochocki z SP nr 2 Płońsk. Natomiast wśród gimnazjalistów po najwyższe laury sięgnęli: I miejsce – Dawid Kostrzewa z Gimnazjum Naruszewo, II miejsce – Alicja Smolińska z Gimnazjum nr 1 Płońsk, Ilona Ziółek z Gimnazjum w Siedlinie, III miejsce – Paulina Koźniewska z Gimnazjum nr 2 Płońsk.

W konkursie recytatorskim, którego temat brzmiał: "'A jeśli komu droga otwarta do nieba, tym co służą Ojczyźnie', Jan Kochanowski – poezja w służbie narodu", najwyższe miejsca zajęli: podstawówki - Julia Skonieczna  z SP nr 3 Płońsk z wierszem Kamila Baczyńskiego pt. "Mazowsze"; gimnazja: Patrycja Murawska z Gimnazjum w Sochocinie (Czesław Miłosz, "Ballada") oraz Natalia Górczyńska z Gimnazjum nr 1 Płońsk (Julian Tuwim, "Modlitwa").

Dalsze miejsca zajęli: drugie - Eryk Akpang i Julia Żochowska – obydwoje z SP nr 2 w Płońsku i trzecie - Jakub Białołęcki z płońskiej "Dwójki" i Barbara Akpang z SP nr 3 w Płońsku. W stawce gimnazjalnej jury zaraz za zwycięzcami widziało: II miejsce – Julita Peczyńska z Gimnazjum Publicznego nr 2 w Płońsk i Paulina Kopczyńska z Gimnazjum w Sochocinie; III miejsce – Marta Przetacka i Kamil Leśniewski, również z Sochocina.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama