Nowy numer 19/2022 Archiwum

Radykalne przypadki

Piesi pielgrzymi z Litwy, nowi diakoni i neoprezbierzy - warto się im przyjrzeć i odnaleźć w nich radosną pasję wiary.

Przez naszą diecezję przeszła mała, ale bardzo wymowna grupa pątników z Litwy. Piszemy o niej w najnowszym numerze "Gościa Płockiego", jako o pielgrzymce, "która zawstydza". Duże poruszenie i wzruszenie wywołała ona w kilku parafiach, przez które wiódł jej szlak: od Janowa k. Chorzel do Dobrzynia n. Wisłą. Powtórzyło się coś z nauki św. Franciszka z Asyżu, którą niedawno przypomniał też Ojciec Święty: aby głosić Jezusa czynem, a tylko jeśli konieczne słowem.

Za wyjątkiem dwóch osób, nasi pielgrzymi z Litwy nie znali polskiego, niewiele więc mogli powiedzieć. Wyruszyli w nieprawdopodobnie długą drogę wiodącą aż do meksykańskiego Guadalupe, nieśli 60-kilogramowy krzyż, figury i obrazy świętych.

Po drodze prosili o "trochę podłogi na nocleg, trochę ciepłej wody, chleba i o Mszę św.". Nieprawdopodobne, ewangeliczne, poruszające wygodnie żyjących chrześcijan z diecezji płockiej.

Coś podobnego wydarzyło się też w płockiej katedrze, gdy kolejno dziewięciu nowych diakonów i siedmiu nowowyświęconych księży powiedziało mocne "chcę" poświęcenia się dla Boga, Kościoła i drogiego człowieka.

Warto odkryć tę głębszą, radykalną twarz naszej wiary. Jej świadkowie są wśród nas.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama