Nowy numer 32/2020 Archiwum

Kapłańskie żniwo

W katedrze biskup płocki udzielił święceń prezbiteratu siedmiu diakonom płockiego seminarium. Wręczył również krzyż misyjny księdzu, który wyjedzie na misje do Peru.

Neoprezbiterzy z bp. Piotrem Liberą, ks. Markiem Jaroszem, rektorem WSD i ks. Tomaszem Lewickim, wychowawcą kursu   Neoprezbiterzy z bp. Piotrem Liberą, ks. Markiem Jaroszem, rektorem WSD i ks. Tomaszem Lewickim, wychowawcą kursu
dk. Krzysztof Drzazgowski
W czasie uroczystej liturgii bp Piotr Libera mówił o tajemnicy powołania kapłańskiego, które "zawsze zaczyna się wcześniej": bo już od domu, rodziców, modlitwy. Zwrócił uwagę, że w powołaniu idą w parze posłuszeństwo i wolność. Dlatego - podkreślił - na kapłaństwo trzeba spojrzeć w perspektywie serca. (...) Oto perspektywa, która przed wami za chwilę się otworzy: macie jako ”ludzie czystego serca”, kapłani według Serca Jezusowego, stać się przewodnikami w duchowej walce o czystość, świętość człowieczego serca, a zatem uczyć tego, że przestrzeń tego serca wypełnić może tylko Bóg, bo w przeciwnym razie szuka ono nasycenia tam, gdzie go znaleźć nie może: w egoizmie, w pieniądzu, w sukcesie, w nieopanowanej erotyce, w karierze - mówił bp Libera.

Biskup prosił, aby neoprezbiterzy byli "stróżami samych siebie". - Nie jesteśmy nimi, gdy dopuszczamy do naszych serc nienawiść, zazdrość, nieczystość, pychę. One zanieczyszczają życie! One zanieczyszczają naszą kapłańską służbę! Bądźcie dobrzy, przebaczający i pełni prostoty, ufajcie Bogu i ludziom, nie uciekajcie od nich, wysłuchujcie ich i rozumiejcie trud ich codziennego życia, zadowalajcie się poziomem materialnym przeciętnej polskiej rodziny, nie ulegajcie bezużytecznemu gadulstwu i plotkarstwu, twórzcie razem z waszymi księżmi proboszczami prawdziwe wspólnoty wiary, nadziei i miłości w naszych mazowieckich i dobrzyńskich miastach, osadach i wioskach - życzył biskup.

Liturgia święceń, jak zawsze podniosła i bogata w znaki, składała się z dialogu między biskupem i kandydatami do święceń, z przysięgi posłuszeństwa, ze śpiewu Litanii do Wszystkich Świętych, nałożenia rąk przez biskupa na głowy kandydatów do święceń, modlitwy święceń, nałożenia ornatu, namaszczenia Krzyżmem świętym, przekazania nowowyświęconym darów ołtarza: chleba i wina oraz pocałunku pokoju.

Nowowyświęconymi księżmi diecezji płockiej są: ks. Łukasz Arczyński z parafii pw. św. Szczepana w Bądkowie Kościelnym, ks. Krzysztof Cymerman z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Dobrzyniu nad Wisłą, ks. Arkadiusz Czubakowski z parafii pw. św. Floriana w Proboszczewicach, ks. Marcin Mateusz Kędzia z parafii pw. św. Mikołaja w Gąbinie, ks. Dariusz Malczyk z parafii pw. św. Jadwigi królowej w Płocku, ks. Marcin Niesłuchowski z parafii pw. św. Anny w Strzegowie i ks. Paweł Solecki z parafii pw. św. Urbana w Baboszewie.

- Dopiero uczymy się kapłaństwa, wchodzimy w nie, ale potrzebujemy wielkiego modlitewnego wsparcia i o nie prosimy - mówił w poniedziałek w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku, w imieniu neoprezbiterów ks. Dariusz Malczyk.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama