Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Tamten piękny czerwiec

Na dawnym placu celebry papieskiej w Płocku, u zbiegu ulic Łukaszewicza i 7 czerwca, wspominano wydarzenie z 1991 r. i modlono się o kanonizację Jana Pawła II.

  Andrzej Drętkiewicz wspominał przebieg pielgrzymki
Agnieszka Małecka /GN
– Co roku spotykamy się w tym miejscu, gdzie ojciec święty Jan Paweł II sprawował Eucharystię. To miejsce historyczne. Tutaj, na tym stadionie, 7 czerwca 1991 roku o 15.20, z pięćdziesięciominutowym opóźnieniem ze względy na warunki atmosferyczne, lądował helikopter – tym wspomnieniem rozpoczął spotkanie ówczesny prezydent i wojewoda płocki Andrzej Drętkiewicz, który był w delegacji witającej ojca świętego.

Tegorocznego spotkanie zgromadziło m.in. ówczesnych samorządowców i osoby, które były zaangażowane w organizację tamtych wydarzeń; nie zabrakło reprezentantów Stowarzyszenia Rodzin Katolickich diecezji płockiej, do którego 22 lata temu ojciec święty skierował słowa pozdrowienia.

Zgromadzeni przy obelisku upamiętniającym to wydarzenie zmówili litanię do Serca Pana Jezusa, bo 22 lata właśnie w Płocku nabożeństwo czerwcowe było jednym z punktów pielgrzymki. Wysłuchano także fragmentu homilii i odśpiewano "Barkę".

  Wspólnie zaśpiewano "Barkę"
Agnieszka Małecka /GN
Andrzej Drętkiewicz przypomniał też krótko, że w obelisku postawionym dwa lata temu, znajduje się fragment pamiątkowego stalowego słupa, który był jednym z elementów konstrukcji ołtarza podczas papieskiej celebry. Podkreślił, że ten autentyczny kawałek ołtarza to dla wielu ludzi już relikwia, i wyraził nadzieję, że będzie on kiedyś wyeksponowany.

Wcześniej w tym miejscu była tablica, przytwierdzona do wspomnianego słupa, ustawiona w 10. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Płocka, przez Ligę Miejską. Dzisiaj płyta jest częścią obelisku.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma