W czasie XXXIV Dni Wisły roztrzygnięto konkurs fotograficzny "Chwalcie łąki umajone".
Aż 96 prac wpłynęło na konkurs ogłoszony przez opiekunów Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie: Annę Dąbrowską i ks. Dawida Witkowskiego. W dniu ogłoszenia jego wyników, prace konkursowe obejrzało ponad tysiąc osób – to niewątpliwy sukces konkursu, który w Wyszogrodzie ogłoszono po raz pierwszy.
Zdjęcia kapliczek wykonywali uczniowie szkół podstawowych – tych prac wpłynęło najwięcej, bo aż 46, gimnazjaliści – 5 prac, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych – 25 prac i dorośli – 20 prac.
- Kapliczki fotografowały indywidualne osoby, albo całe grupy, czy klasy z naszej szkoły w Wyszogrodzie. Chcieliśmy utrwalić stare przydrożne figury, przypomnieć ich historie. Chcieliśmy też obudzić pobożność maryjną, aby one ożyły w świadomości ludzi. Dlatego nagrodzone kapliczki odwiedzimy i będziemy się przy nich modlić – mówi ks. Dawid Witkowski, wikariusz parafii Trójcy Świętej w Wyszogrodzie.
Konkurs ogłoszono w maju. Prace w czterech kategoriach wiekowych można był składać do 27 maja. Każdy z uczestników mógł nadesłać maksymalnie 3 prace. Każda praca konkursowa miała postać barwnej lub czarno-białej odbitki na papierze fotograficznym formatu A4. Złożone prace utworzyły wystawę, którą można było zwiedzać w Muzeum „Wisły” w Wyszogrodzie.
„Konkurs miał na celu utrwalenie w formie fotografii kapliczek w gminie Wyszogród, ocalenie od zapomnienia i ukazanie starych, zabytkowych kapliczek, które stanowią nieodłączny element ziemi wyszogrodzkiej oraz pobudzenie tradycyjnej pobożności maryjnej poprzez odkrywanie tych miejsc i udział w nabożeństwach majowych” – czytamy w regulaminie konkursu.
ks. Włodzimierz Piętka