Nowy numer 46/2019 Archiwum

Początek służby

W sobotę bp Roman Marcinkowski udzielił pierwszego stopnia święceń alumnom płockiego Wyższego Seminarium Duchownego. - Od tej chwili zaczynacie żyć diakonatem – podkreślił podczas liturgii w katedrze.

Diakoni otrzymują dalmatykę wraz ze stułą diakońską   Diakoni otrzymują dalmatykę wraz ze stułą diakońską
DARIUSZ ŚWITALSKI
Nowi diakoni diecezji płockiej to: Krystian Piotr Bartnicki, Piotr Błoński, Krzysztof Drzazgowski, Tomasz Kolczyński, Kamil Kowalski, Marcin Lipiński, Mariusz Marciniak, Michał Tański i Marcin Stanisław Zębala.

Jak powiedział podczas liturgii bp Roman, dzięki nim kolejny raz Kościół płocki się odmładza, ale, jak dodał, ważne, by odmładzał się nie tylko zewnętrznie, ale przede wszystkim wewnętrznie, poprzez ich świadectwo i modlitwę. – Liturgia trwa półtorej godziny, ale teraz zaczyna się życie diakonatem. Łatwiej jest przyjąć święcenia, niż potem nimi żyć – zaznaczył bp Roman Marcinkowski.

Nowi diakoni, przyjmując święcenia, m.in. złożyli przyrzeczenie posłuszeństwa swojemu ordynariuszowi, zobowiązali się do zachowania celibatu i do głoszenia Ewangelii.

„Czy chcesz nieustannie kształtować swe postępowanie na wzór Chrystusa, którego Ciało i Krew będziesz brać w dłonie przy ołtarzu? – pytał podczas obrzędu święceń biskup, a każdy z nowych diakonów odpowiadał: "Chcę, z Bożą pomocą".

Za chwilę każdy diakon złoży przysięgę   Za chwilę każdy diakon złoży przysięgę
DARIUSZ ŚWITALSKI
W uroczystości wzięli udział profesorowie i ojcowie duchowni WSD na czele z rektorem ks. dr. Markiem Jaroszem i opiekunek kursu V, ks. dr. Andrzejem Leleniem, a także rodziny i bliscy nowo wyświęconych.

Diakoni mogą już m.in. udzielać Komunii św., czytać Ewangelię podczas liturgii, udzielać chrztu św., zanosić wiatyk, przewodniczyć obrzędowi pogrzebu.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama