Nowy numer 3/2021 Archiwum

Barok wraca do Płocka

Rozpoczęła się kolejna edycja festiwalu "Mazovia goes baroque".

Na pierwszym tegorocznym koncercie w płockim Opactwie Pobenedyktyńskim, przedstawiono trzy utwory Jana Sebastiana Bacha na wiolonczelę. – To wyjątkowa muzyka, głęboka i duchowa. Oddaje osobistą tragedię Bacha, bo gdy powstawały te suity na wiolonczelę, kompozytor przeżywał życiowe dramaty. Są to utwory, dzięki którym powinniśmy pomyśleć o sobie samych – mówił we wprowadzeniu ks. Andrzej Leleń.

Uczestnicy spotkania z muzyką baroku otrzymali program najnowszej edycji „Mazovia goes baroque”. W nim dyrektor artystyczny festiwalu Cezary Zych promując wydarzenie napisał: „Moja prywatna metoda, którą próbuję dopracować w szczegółach i konsekwentnie wdrażać w życie, to metoda ascezy. Trzeba gdzieś i kiedyś przeciąć ten nieprzerwany potok koncertów, festiwali, nagrań, transmisji i powiedzieć sobie: nie muszę być wszędzie, nie muszę wszystkiego wiedzieć, nie muszę wszystkiego słuchać. Muszę za to pozwolić muzyce oddychać we mnie spokojnie”.

Taki jest cel muzycznych spotkań z muzyka baroku, które tej wiosny odbywają się w Warszawie, Płocku, Siedlcach i Łochowie. Organizatorem wydarzenia jest Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama