Nowy numer 3/2021 Archiwum

Przywróci nadzieję?

W połowie czerwca w Płocku zostanie poświęcony grobowiec dzieci, które zmarły przed narodzeniem, i odbędzie się w nim pierwszy pochówek. W innej części diecezji, 
w okolicach Pułtuska, już powstał pomnik upamiętniający nienarodzone maluszki.


To będzie pierwsze takie miejsce w diecezji płockiej, o które dopominali się sami rodzice dzieci zmarłych wskutek poronienia. Grobowiec przygotowywany jest w zabytkowej części katolickiego cmentarza, przy ul. Kobylińskiego. Stanie nad nim granitowy pomnik, którego głównym elementem jest wysoki krzyż, z ramionami zwężającymi się ku górze. 


– W centrum znajdzie się otwór w kształcie serca, przez które, patrząc od dołu, będzie można zobaczyć niebo – wyjaśnia autor projektu ks. Andrzej Milewski z Muzeum Diecezjalnego. W tym otworze znajdzie się mniejsze, czerwone serce, przez które niejako będą przechodziły umieszczone od podstawy do góry krzyża serca o różnej wielkości, bo dzieci umierają w różnym okresie życia płodowego. 
– Bóg przygarnia swoją miłością te małe serca dzieci nienarodzonych, nawet jeśli były odrzucone przez rodziców, i prowadzi je do nieba – mówi o symbolice pomnika ks. Milewski. Zostanie także umieszczony napis informacyjny oraz cytat z księgi proroka Jeremiasza: „Zanim ukształtowałem cię w łonie twej matki, znałem cię…” (Jr 1,5).

Grobowiec ten ma być jednocześnie formą katechezy, jak podkreśla ks. Jarosław Kamiński, dyrektor wydziału duszpasterskiego kurii. Powstał dzięki przychylności prezydenta miasta Andrzeja Nowakowskiego i radnych płockich, którzy zdecydowali o dofinansowaniu pomnika w kwocie 30 tys. zł.
W tym miejscu 16 czerwca odbędzie się pierwszy w Płocku zbiorowy pogrzeb dzieci nienarodzonych. W grobowcu zostaną pochowane doczesne szczątki dzieci, po które z różnych przyczyn nikt się nie zgłosił do szpitali płockich. Pogrzeb poprzedzi Msza św. pod przewodnictwem bp. Piotra Libery, o 11.30 w kaplicy cmentarnej przy ul. Kobylińskiego. Po liturgii nastąpi przeniesienie urny ze szczątkami i złożenie ich w grobie. Na to wyjątkowe nabożeństwo duszpasterstwo rodzin diecezji płockiej zaprasza nie tylko osieroconych rodziców, ale wszystkich, którzy chcą wesprzeć takie pary i pomodlić się za dusze dzieci.


« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama