Nowy numer 44/2020 Archiwum

Seminarium w drodze

Z podpłockiej Antoniówki do sanktuarium maryjnego w Skępem klerycy przeszli 54 kilometry w pielgrzymce.

To była pielgrzymka Roku Wiary. Odprawili ją wszyscy klerycy - 60 alumnów i ich wychowawcy: rektor ks. Marek Jarosz, wicerektor ks. Dariusz Piskorski, prefekci ks. Ryszard Kolczyński i ks. Tomasz Brzeziński, ojcowie duchowni: ks. Lech Piórkowski, ks. Roman Mosakowski i ks. Jarosław Kwiatkowski. Za sprawy techniczne, porządkowe i medyczne odpowiadał ks. Andrzej Redmer.

Wędrówka rozpoczęła się w Antoniówce k. Brwilna - miejscu ważnym dla historii płockiego seminarium. Przed wojną był to dom wypoczynkowy WSD, zbudowany staraniem bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego. Było to miejsce, gdzie arcybiskup sam bardzo chętnie i często przebywał. - To są okna mieszkania, które należało do arcybiskupa..., tu balkon - na nich często odpoczywał, patrzył stąd na Wisłę..., tu była kaplica, tam refektarz - opowiadał o Antoniówce miejscowy proboszcz ks. Henryk Lipka.

Od modlitwy w kaplicy Domu Pomocy Społecznej rozpoczęła się pielgrzymka. - Modlimy się za wszystkich naszych alumnów i księży profesorów. Polecamy naszych diakonów, którzy przyjmą święcenia kapłańskie. Polecamy tych młodych, którzy chcą wybrać drogę powołania do kapłaństwa w naszym seminarium - mówił ks. rektor Jarosz.

Pierwszego dnia seminarzyści pokonali 17 kilometrów z Antoniówki do Sikorza. Drugiego dnia - kolejnych 37 kilometrów: przez Tłuchowo do Skępego. W sanktuarium maryjnym zostali przyjęci przez oo. bernardynów. Pielgrzymka zakończyła się Mszą św. przed cudowną figurą Pani Skępskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama