GN 32/2018 Archiwum

Święto poezji

Koncerty, konkursy, odczyty, zwiedzanie miejsc, związanych z „Horacym z Mazowsza” składają się na IX Międzynarodowe Dni poświęcone życiu i twórczości poety z Sarbiewa.

- Mówi się, że dzisiejsze czasy nie sprzyjają poezji, że mamy czasy niepoetyckie. Ale to nieprawda. Konkurs „O Laur Sarbiewskiego” pokazuje coś innego. Pokazuje, że ludzie mają potrzebę twórczości i wyrażania się w sposób poetycki – podkreślił przewodniczący jury konkursowego, ks. dr Krzysztof Dorosz SJ, podczas uroczystej inauguracji IX Międzynarodowych Dni ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego w Płońsku.

Piątkowa gala odbyła się przy Miejskim Centrum Kultury i otworzyła trzydniowy cykl wydarzeń.  - Czeka nas pięć spotkań autorskich, będą dwie prelekcje, będą aż 4 koncerty, jedna wystawa poplenerowa. W programie mamy też konkursy – wymieniała podczas otwarcia dr Teresa Kaczorowska, prezes stowarzyszenia Academia Euopaea Sarbieviana, która organizuje to wydarzenie. 

W inauguracji uczestniczyli goście z różnych stron świata: m.in. Argentyny, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Litwy, bo jak podkreśliła Teresa Kaczorowska, dziś Academia liczy sobie już 60 członków z Polski i zagranicy: twórców, badaczy literatury, świeckich i duchownych.

Podczas inaugurac   Ogłoszono wyniki jednego z konkursów
Agnieszka Małecka /GN
ji przedstawiono zwycięzców ogólnopolskiego konkursu „O Laur Sarbiewskiego”, na który wpłynęły 54 zestawy wierszy od autorów z całej Polski. Pierwszą nagrodę otrzymała Ewa Włodarska z Krakowa, drugą – Jolanta Bogusławska z Warszawy, a trzecią – Małgorzata Grajewska z Bydgoszczy. Specjalną nagrodę za wiersz o Płońsku jury przyznało Jadwidze Graczyk, dawnej płońszczance, a dziś mieszkającej w Sieklukach.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma