Nowy numer 21/2018 Archiwum

Szlakiem zabytkowych kościołów

- Zabytkowych obiektów sakralnych na Mazowszu mamy bardzo dużo. Chcieliśmy przede wszystkim wskazać te najciekawsze: gdzie są i w jaki sposób można do nich dotrzeć - mówił Jacek Chromy, współautor projektu.

Płocka promocja projektu „Skarbiec Mazowiecki - szlaki turystyczne obiektów sakralnych w Warszawie i na Mazowszu” rozpoczęła się sesją pod hasłem: „Jak zwiedzać kościoły?”. Projekt, który ma pomóc w promowaniu i propagowaniu piękna Mazowsza realizowany jest przez Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Warszawskiej.

Głównym celem przedsięwzięcia jest upowszechnienie wiedzy o historii Mazowsza, jego kulturze, obyczajach i tradycji, poprzez umożliwienie turystom dotarcia do zabytkowych budowli sakralnych.

Inwestycja, której koszt to 2 mln zł ( z czego 800 tys. zł wynosi dofinansowanie unijne) ma rozpowszechniać informacje o obiektach, ich zagospodarowaniu oraz odbywających się wydarzeniach np. odpustach. W związku z tym powstał oryginalny zbiór szlaków turystycznych „Skarbiec Mazowiecki”, obejmujący 130 obiektów sakralnych usytuowanych na specjalne oznakowanych szlakach: samochodowych, rowerowych i pieszych.

- Prezentujemy owoc wielomiesięcznej pracy, który znajduje się także przy kościołach w postaci tablic. Ktoś powie: „zwykła tablica, cóż to takiego?”, ale oprócz informacji podstawowych związanych z rokiem powstania danego kościoła, zabytkami czy fotografią wnętrza znajdziemy jeszcze coś cennego - podpowiedź, gdzie jest następny kościół warty zwiedzania - mówił ks. Stefan Cegłowski.

 - Dzięki tej inicjatywie miejsca, mury, dokumenty i sprzęty kościelne będą przemawiały do kolejnych pokoleń wędrowców przez tę ziemię. Będą odsłaniały najważniejsze pierwiastki naszej tożsamości. Będą przypominać „zapach życia i pracy” naszych przodków, abyśmy czuli się godni i naprawdę godni byli ich spuścizny - mówił biskup płocki w czasie inauguracji projektu.

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma