Nowy numer 43/2020 Archiwum

BMW z papieżem

Płońskie spotkania ewangelizacyjne tym razem sięgnęły w przeszłość, do 1991 r. i spotkania z Janem Pawłem II w Płocku.

Słowa ”Santo Subito” przyświecały młodzieżowemu BMW - kolejnemu spotkaniu z cyklu Bliżej Mocniej Więcej.

Podczas spotkania wyemitowano amatorskie nagranie reportażu, gdzie w rolę przewodników po Płocku wcielili się uczniowie płońskiego Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II: Iwona Kuligowska, Maria Małek, Karolina Siedlecka i Sebastian Jeżak. Śladami Błogosławionego szedł z nimi ks. Krzysztof Jończyk, główny pomysłodawca wyjazdowego przedsięwzięcia.

Gimnazjaliści do Płocka wyruszyli spod pomnika patrona szkoły. Chcieli, aby ta wyprawa była dziękczynieniem za pontyfikat Jana Pawła II. - Te miejsca wciąż żyją, wciąż są ważne - przypominał wikariusz parafii św. Maksymiliana Kolbego, odnosząc się do odwiedzonych papieskich zakątków Płocka.

Gimnazjaliści znaleźli się między innymi obok stadionu Wisły, gdzie Jan Paweł II sprawował Mszę św. dla wiernych Płocka i diecezji, w Katolickim Radiu Płock, przed zakładem karnym, czy też pod rezydencją biskupią, czyli pod tzw. płockim oknem papieskim.

- Staraliśmy się przypomnieć słowa, jakie wówczas wypowiadał Jan Paweł II, kiedy podstawą swych przemyśleń uczynił dziesiąte przykazanie Dekalogu, odnosząc się do zazdrości i uczciwości w polskim życiu społecznym. Owe przesłania są do dzisiaj niezmiernie istotne - wskazywał ks. Jończyk, wyjaśniając dlaczego reportaż był nagrywany np. bez specjalnego mikrofonu do dźwięku.

- Chodziło nam o to, aby wyłapać całe tło, a więc szum wiatru, odgłos jadącego auta. Chcieliśmy dać poczucie, że nie oglądamy czegoś wystudiowanego, ale że widz razem z nami pojawił się w Płocku i idzie śladami Ojca świętego - tłumaczył duchowny.

- Te pamiętne wydarzenia, w których sam uczestniczyłem, umocniły mój kapłański wybór. Sądzę, że nie byłoby mnie tu w sutannie, gdyby nie pontyfikat bł. Jana Pawła II - przyznawał ks. Krzysztof Jończyk.

Ten sam reportaż kilka dni później został wyświetlony uczniom podczas papieskiego apelu, kiedy to gimnazjaliści z „Jedynki” modlili się w intencji szybkiej kanonizacji Jana Pawła II.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama