GN 32/2018 Archiwum

Figura ponadwiekowa

Mieszkańcy Chruszczewa k. Ciechanowa odnowili liczącą ponad 120 lat figurę.

Jak diecezja długa i szeroka – przy wiejskich, przydrożnych krzyżach i kapliczkach wieczorami mieszkańcy (niestety, coraz częściej są to prawie same kobiety) zbierają się na tradycyjne ”majowe”. W Chruszczewie k. Ciechanowa ks. prał. Eugeniusz Graczyk, proboszcz parafii pw. św. Piotra Apostoła, do której należy miejscowość, poświęcił nowy krzyż na odnowionej figurce, liczącej sobie już – bagatela! – 120 lat.

– Pobudowały ją ręce ludzi tu mieszkających, waszych dziadów i ojców – mówił ks. proboszcz. – Ludzi, którzy chcieli, by błogosławieństwo i łaska Boża towarzyszyły mieszkańcom Chruszczewa. Takie krzyże i figurki stawiano przy wjazdach do wsi, by przypominały nam o sprawach nadprzyrodzonych, o Bogu, żeby nas uświęcały, żeby człowiek nie zapomniał, że każda praca musi prowadzić do Boga.

Z inicjatywą odnowienia figury wyszła sołtys Chruszczewa Ewa Wróblewska.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma