Bezpieczeństwo i opieka medyczna osób starszych to problemy, z jakimi muszą się uporać nie tylko rodziny, ale także państwo.
24.04.2013 10:28 GOSC.PL
Skalę problemów ukazał niedawno opublikowany raport o seniorach na Mazowszu. Punktem wyjścia dla powstania tej analizy było starzenie się społeczeństwa. Wyniki raportu mogą przerażać, zwłaszcza w sferze opieki zdrowotnej. Na Mazowszu nie ma ani jednego oddziału geriatrycznego, brakuje też programów zdrowotnych skierowanych do osób starszych, obejmujących badania profilaktyczne i diagnozowanie potencjalnych zagrożeń zdrowotnych.
Dobrze, że taki raport powstał, bo potrzeb z jakimi trzeba się zmierzyć, aby seniorzy mogli żyć godnie jest wiele. I dobrze, że wojewoda mazowiecki chce wystąpić o utworzenie i rozwój na terenie województwa poradni i oddziałów geriatrycznych.
Czytając raport nie można jednak przeoczyć innych smutnych wniosków, które na podstawie badań wysnuwają autorzy. Jest w nas niedostateczna akceptacja społeczna dla starzenia się, niewłaściwe postrzeganie osoby starszej i niewielka solidarność międzypokoleniowa.
Pewne rzeczy są poza naszym zasięgiem, bo niewielki mamy wpływ np. na poprawę usług medycznych dla seniorów, ale budowanie więzi międzypokoleniowych, życzliwość wobec starszych, poświęcanie im czasu - to wszystko jest w naszym zasięgu. W dodatku nic nie kosztuje. Potrzebujemy tylko znaleźć w sobie chęci, a wtedy znajdzie się też czas.
Pamiętajmy także, że seniorom bardzo trudno jest się odnaleźć w dość szybko zmieniającej się rzeczywistości. Często czują się zmarginalizowani i osamotnieni, bo dotyka ich wykluczenie cyfrowe. Dziś na każdym kroku ludzie starsi mogą czuć się pominięci i zagubieni. Jednak nie musi tak być, jeśli będziemy im się życzliwie przyglądać i starać się pomagać.
Agnieszka Kocznur