W rocznicę powstania styczniowego, w Ratowie i w lesie pod Wróblewem uczczono obrońców ojczyzny sprzed 150 laty.
Uczestnicy uroczystości „Gloria Victis” udali się do lasu pod Wróblewem. Tam znajduje się kamienny obelisk z krzyżem, a za nim powstańcze groby. - Gdy przygotowywaliśmy te uroczystość, niektórzy z mieszkańców dziwili się, że w tym miejscu pochowani są bohaterowie 1863 roku - mówił organizator uroczystości, ks. Bogdan Pawłowski, rektor sanktuarium w Ratowie. - Tu budujemy naszą tożsamość i odkrywamy, że wielka historia działa się w naszych miejscowościach, w okolicach Radzanowa, Ratowa czy Szreńska - mówił przy obelisku poseł Mirosław Koźlakiewicz.
Program poetycki „Gloria Victis” przedstawiła młodzież. Następnie odbył się apel poległych, złożenie kwiatów i posadzenie dwóch „dębów pamięci”. Spotkanie modlitewno-patriotyczne zakończył poczęstunek z kuchni polowej.
W uroczystości wzięli udział między innymi: posłowie Mirosław Koźlakiewicz i Stanisław Żelichowski, władze powiatu i miasta Mławy, władze Radzanowa n. Wkrą, oddział reprezentacyjny policji z Płocka, leśnicy, strażacy, młodzież skupiona w Wojsku Gedeona, inni zaproszeni goście oraz mieszkańcy Radzanowa i okolic.
Jak zaznacza ks. Bogdan Pawłowski, spotkanie w rocznicę powstania styczniowego jest pierwszym wydarzeniem zorganizowanym w ramach projektu „Historia vitae magistra est”. Kolejny odbędzie się 16 czerwca. Będzie to piknik religijno-historyczny, który zakończy się inscenizacją potyczki kawaleryjskiej z 1920 roku.
ks. Włodzimierz Piętka