Pamięć w marmurze

Środowisko patriotyczne, związane z parafią św. Maksymiliana w Płocku, przygotowało dwie tablice upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Płyty poświęcił bp Roman Marcinkowski.

Tablica "Golgota Wschodu" wisi naprzeciwko płyty smoleńskiej   Tablica "Golgota Wschodu" wisi naprzeciwko płyty smoleńskiej
Agnieszka Małecka/GN
– Apostołowie nie przestraszyli się ludzkich zakazów. Ich odpowiedź jest wyraźna i obowiązuje wyznawców Chrystusa wszystkich czasów: „Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi”. Co to znaczy? To słuchać dobrze uformowanego swego sumienia, jego głosu nie zagłuszać, chociaż może jest trudny i wymagający. To znaczy nie godzić się na zło! – akcentował bp Roman podczas Mszy św. sprawowanej w płockiej parafii św. Maksymiliana. Nawiązał też do bogatej symboliki dwóch tablic, które poświęcił w czasie tej uroczystości.

Pierwsza to „Golgota Wschodu”, która ma upamiętniać i uczcić setki tysięcy Polaków pomordowanych i więzionych w bolszewickich więzieniach i łagrach, a także zesłańców po upadku powstań: listopadowego i styczniowego. Na tej płycie widnieje wyróżniająca się nazwa „Katyń”, a wokół niej rozsiane są inne nazwy miejscowości, gdzie ginęli polscy patrioci, m.in. Workuta, Kołyma, Charków, Miednoje. Obok jest krzyż upleciony z zardzewiałego drutu kolczastego, a na nim – autentyczne, przedwojenne orzełki z wojskowych czapek; poniżej krzyża – garść międzywojennych guzików z polskich mundurów.

Druga tablica poświęcona ofiarom katastrofy smoleńskiej przedstawia zarys Polski, pękniętej na pół, przedzielonej dużym napisem „Smoleńsk”. U góry znajduje się stylizowany, lekko pochylający się, niejako „obejmujący” krzyż, który nawiązuje do tego, który był w herbie bł. JPII. Na krzyżu umieszczono biało-czerwoną szachownicę – logo polskich sił powietrznych, oplecione wieńcem cierniowym, jako symbol tragicznego lotu 10 kwietnia 2010 r. Na płycie umieszczono też m.in. Polskie Godło, zdjęcia pary prezydenckiej śp. Marii i Lecha Kaczyńskich oraz prezydenta na uchodźstwie śp. Ryszarda Kaczorowskiego i nazwiska wszystkich pasażerów pamiętnego lotu.

W obu tablicach szczególnie cenne są elementy podarowane dla parafii przez uczestników „Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego” – umieszczone w urnach – ziemie z Katynia i innych miejsc kaźni oraz ziemia smoleńska, a także fragment oryginalnej, nadpalonej tapicerki z samolotu Tu-154 M nr 101.

Wiszące naprzeciw siebie tablice powstały dzięki zaangażowaniu tutejszych rodzin kultywujących pamięć patriotyczną i ks. proboszcza Tadeusza Łebkowskiego, płockiego kapelana "Solidarności".

Na zakończenie uroczystości upamiętniającej te dwie bolesne daty: Katyń i Smoleńsk w kościele św. Dominika zabrzmiał utwór Pawła Kukiza, wyemitowany za zgodą artysty. Piosenka „17 września" (Kurica nie ptica”) nawiązuje do mordu w Katyniu. Po Mszy św. z płockich Górek do Stanisławówki wyruszył 3. Marsz Pamięci, organizowany przez PiS i "Solidarność" regionu płockiego.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

am