GN 43/2020 Archiwum

Ziemia Święta, ziemia potrzebująca

Wielki Piątek jest dniem pamięci i wsparcia Kościoła na Bliskim Wschodzie. O taką pomoc prosi bp Piotr Libera.

„Zgodnie z wielowiekową tradycją ofiary składane w tym dniu przez wiernych uczestniczących w obrzędach wielkopiątkowych będą przeznaczone na rzecz chrześcijan żyjących w Ziemi Świętej oraz w krajach Bliskiego Wschodu (Palestyna, Syria, Liban, Jordania, Egipt, Cypr). Z taką specjalną prośbą, jak co roku, zwróciła się do mnie Kongregacja Kościołów Wschodnich.

Polecam zatem życzliwości płockich diecezjan „Collecta pro Terra Sancta”. Zebrane pieniądze zostaną przekazane do Stolicy Apostolskiej, która finansuje za nie wiele projektów charytatywno-edukacyjnych w tych regionach Bliskiego Wschodu, w których chrześcijanie żyją w diasporze, a zwłaszcza w ziemskiej ojczyźnie Jezusa, jaką jest Izrael.

Szczególnie zwracam Waszą uwagę na dramatyczną sytuację naszych sióstr i braci w wierze, żyjących w Syrii. W tym rejonie świata wspólnoty chrześcijańskie, obecne tam od 2 tysięcy lat, padły ofiarą okrutnych działań wojennych. Wielu chrześcijan syryjskich zostało zabitych, musiało w pośpiechu opuścić swoje domostwa bądź wegetuje w skrajnej nędzy.

Apeluję do moich Drogich Diecezjan, by otworzyli swoje serca i w Wielki Piątek, całując rany Ukrzyżowanego Pana, wsparli wielkodusznie chrześcijan z rejonu Bliskiego Wschodu. Proszę również Księży Proboszczów o życzliwe potraktowanie tej niezwykle doniosłej sprawy. Bóg zapłać za każdą złożoną ofiarę!” – napisał biskup płocki w specjalnym komunikacie do wiernych diecezji płockiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama