Nowy numer 3/2019 Archiwum

Dzwony biły dla Franciszka

Na Tumskim Wzgórzu w Płocku i w wielu miejscach w diecezji wybór nowego ojca świętego ogłosiło długie bicie dzwonów.

Tak było między innymi w płockiej katedrze w środę 13 marca, kilka minut po 19. Może w tej chwili za wcześnie jest jeszcze na słowa, chłodne komentarze, a bardziej potrzeba gorącej modlitwy. O tym przypomniał sam ojciec święty Franciszek I, który w pierwszym pozdrowieniu po wyborze poprosił wiernych na Placu św. Piotra, aby się z nim i za niego pomodlili.

W chwili wyboru nowego biskupa Rzymu warto też przypomnieć fragment ostatniego oświadczenia Rady Społecznej przy Biskupie Płockim z 18 lutego br. Są to słowa, które szczególnie odnoszą się do tak istotnej chwili w życiu Kościoła:

„W tych ważnych dniach dla Kościoła i świata módlmy się za Benedykta XVI i jego następcę. Niech w obecnym czasie szczególnie bliskie naszym sercom będą słowa, które w XIX wieku wypowiedział kard. John Henry Newman: »Panie, wierzymy i wyznajemy całkowitą pewność, że Ty przyrzekłeś Twemu Kościołowi trwanie tak długo, jak długo będzie istniał świat. Dlatego nie ma w nas strachu o istnienie i pomyślność Twego Kościoła. Składamy przyszłość całkowicie w Twoje ręce i niczego się nie boimy, nawet jeśli czasem wiele rzeczy wydaje się wyglądać groźnie. Tylko o jedno prosimy Cię gorąco: daj Twojemu Słudze i Zastępcy, Ojcu Świętemu, prawdziwą mądrość, odwagę i siłę. Daj Mu w tym życiu otuchę płynącą z Twojej łaski, a w życiu przyszłym koronę nieśmiertelności«”.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy