Z udziałem biskupa płockiego w kościele Trójcy Świętej w Mławie obyły się uroczystości dziękczynne za trzy wieki obecności nabożeństwa Gorzkich Żali i za pracę Księży Misjonarzy w Mławie.
Klerycy płockiego Wyższego Seminarium Duchownego, pod kierunkiem ks. Andrzeja Lelenia, poprowadzili śpiew Gorzkich Żali. Nabożeństwu przewodniczył ks. rektor WSD Marek Jarosz
ks. Włodzimierz Piętka/GN
- To szczególny, mławski obchód Roku Wiary, ze śpiewem Gorzkich Żali, bo stąd to nabożeństwo rozszerzało się na rozległą diecezję płocką i Polskę – podkreśla ks. Ryszard Kamiński, proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM na mławskim rynku.
Z udziałem bp. Piotra Libery, 3 marca obyły się uroczystości jubileuszowe 300-lecia Gorzkich Żali w Mławie i dziękczynienie za pracę Księży Misjonarzy w tym mieście.
- W początki misjonarskiej fundacji w Mławie wpisani są wybitni przedstawiciele duchowieństwa: bp Seweryn Szczuka i ks. Wawrzyniec Stanisław Benik – podkreślał w czasie wykładu mławski historyk, dr Leszek Zygner, rektor PWSZ w Ciechanowie i Mławie. – Szczuka i młodszy od niego Benik studiowali w tym samym kolegium jezuickim w Reszlu, a później, gdy biskup sufragan chełmiński fundował płockie seminarium duchowne, Księża Misjonarze mieli je poprowadzić. Wydaje się więc, że przez związki twórcy Gorzkich Żali i późniejszego proboszcza w Mławie – ks. Benika z bp. Szczuką i płockim seminarium, przez Mławę, nabożeństwo Gorzkich Żali szybko rozpowszechniło się w całej diecezji płockiej. Mława była jednym z czterech miejsc w Polsce, skąd pasyjne nabożeństwo rozszerzyło się na cały kraj – podkreślał dr Zygner.
Wykład historyka był poświęcony działalności Księży Misjonarzy w Mławie. – Oni tu przyszli w 1712 r., aby ratować mławską parafię. Wtedy kościół Trójcy Świętej leżał w gruzach. Oni go odbudowali i już rok później mógł być na nowo konsekrowany. Ich początki były trudne, ale ludzie widzieli zakonników z charakterem, powołaniem, dlatego chętnie zaczęli wspierać ich dzieła. Po konsekracji kościoła, już w 1717 roku zbudowano klasztor, remontowano kościół św. Wawrzyńca, w 1740 roku wzniesiono przytułek dla dzieci, potem szkołę elementarną, wreszcie pierwszą w mieście bibliotekę – oto bogate ślady po pracy misjonarzy w Mławie. Echem w całej Polsce odbiła się patriotyczna postawa zakonników i mławian, gdy w 1861 roku kozacy otoczyli nocą kościół, w którym prowadzono modlitwy za kraj – opowiadał dr Zygner.
Przypomniał, że 5 marca 1713 roku, prawdopodobnie w kościele św. Wawrzyńca, po raz pierwszy odśpiewano „Gorzkie Żale” w diecezji płockiej. W tym czasie bowiem kościół Trójcy Świętej był wciąż odbudowywany.
Następnie wielkopostnemu nabożeństwu przewodniczył rektor WSD, ks. Marek Jarosz, a śpiew prowadzili klerycy pod kierunkiem ks. Andrzeja Lelenia.
ks. Włodzimierz Piętka