Nowy numer 3/2019 Archiwum

Droga do wolności

W obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych została odprawiona Msza św. w płockiej parafii salezjańskiej pw. św. Stanisława Kostki. Złożono także kwiaty i znicze pod płytą poświęconą bohaterom polskiego podziemia antykomunistycznego.

 

  W uroczystości uczestniczyli kombatanci i przedstawiciele Solidarności
Agnieszka Małecka/GN
- Po latach kłamstw, wiemy, że ci ludzie nie byli szaleńcami, lecz wiernymi żołnierzami Rzeczpospolitej Polskiej - podkreślał w swoim kazaniu proboszcz Stanisławówki ks. Stanisław Szestowicki. Przywołał ubiegłoroczną uroczystość związaną z upamiętnieniem płocczanina, jednego z żołnierzy wyklętych, por. Stefana Bronarskiego, ps. Liść, żołnierza NZW, zastrzelonego w więzieniu mokotowskim 18 stycznia 1951 r. Był absolwentem płockiego liceum im. Władysława Jagiełły, i to właśnie społeczność szkolna upamiętniła jego postać.

Proboszcz płockiej parafii zachęcał, by modlić się i robić wszystko, by ofiara tych bohaterów nie poszła dziś na marne. Przypomniał słowa bł. Jana Pawła II, który akcentował, że wolność jest i darem, i zadaniem. - Dzisiejsza uroczystość karze nam zapytać siebie o odpowiedzialność, za rodzinę, miasto w którym żyję, za ojczyznę – mówił ks. Szestowicki. W swoim kazaniu mocno podkreślił, że nie można godzić się w naszej ojczyźnie na rozpropagowane medialnie tezy, że trzeba zalegalizować narkotyki, pornografię, związki jednopłciowe, bo to wszystko prowadzi nie do wolności, ale niewoli.

- Drugiego człowieka musimy kochać, nie wystarczy tolerować. Ale nie możemy mieć najmniejszej tolerancji dla zła, które jest w nas i które jest obok nas. Żadnemu z nas nie wolno tolerować grzechu – powiedział w czasie Mszy św., odprawianej za ojczyznę i pomordowanych żołnierzy drugiej konspiracji. Zauważył też, że dzisiaj nasza ojczyzna przede wszystkim potrzebuje ludzi nawracających się. Jeśli każdy weźmie sobie do serca hasło „Bóg honor ojczyzna”, to jest nadzieja dla naszego narodu, powiedział na koniec.

  Na koniec odpalono race
Agnieszka Małecka/GN
Po Mszy św. zgromadzono się przed kościołem, pod tablicą upamiętniającą bohaterów okręgu płockiego i obok XIII stacji Płockiej Polskiej Drogi Krzyżowej. Odśpiewano hymn, odmówiono modlitwę i złożono kwiaty i znicze pod tablicą memoratywną. Grupa sympatyków Klubu Wisły Płock, uczestnicząca w wydarzeniu, odpaliła race. Zabrzmiał też okrzyk „Cześć i chwała bohaterom”.

W uroczystości wzięli udział płoccy parlamentarzyści, władze miasta z prezydentem na czele, związkowcy z NSZZ "Solidarność" regionu i harcerze.

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy