Nowy numer 44/2020 Archiwum

W kadrach wiary

„Resentymenty 2013” - wystawę fotograficzną ks. Jończyka, można oglądać przez cały Wielki Post w podziemiach kościoła w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Ekspozycja wikariusza płońskiej parafii jest zbiorem wcześniejszych czterech prezentacji autora: „Ludzie i miejsca”, „Oblicza Pielgrzymowania”, „Okolica raju” i „Oblicza przemijania”.

– Wróciłem do zdjęć, które sprawiły mi najwięcej przyjemności. Zebrałem w jedno najsympatyczniejsze chwile uwiecznione aparatem – przyznaje ks. Jończyk, wikariusz płońskiej parafii, wskazując na kolorowe fotografie cmentarzy zestawione z czarno-białymi portretami twarzy. – To próba zwrócenia uwagi, że nie zawsze życie musi być kolorowe i niekoniecznie śmierć musi być czarno-biała – dodaje.

Twórca wystawy, pytany o to, kiedy na dobre rozpoczęła się jego przygoda z fotografią, sięga pamięcią do czasów swojej generalnej Komunii św., kiedy dostał w prezencie aparat Ami 66, nowocześniejszą wersję zabytkowego już Druha.

Duchowny wciąż z sentymentem wraca do okresu fotografii kliszowej, ciemni i samodzielnego wywoływania zdjęć. – Fotografowanie to cudowne zajęcie, które uwielbiam – określa autor.

Wystawa „Resentymenty 2013” miała swój debiut podczas niedawnego sympozjum u Maksymiliana. Jak mówi ks. Jończyk, towarzyszyła spotkaniu, aby do naukowego klimatu dodać artystycznego ducha. Już wkrótce, 23 marca w płońskiej bibliotece ks. Krzysztof Jończyk wystawi kolejne zdjęcia. Prezentacja nosić ma tytuł ,,Terra Fidei” (Ziemia Wiary) i poświęcona będzie fotografiom z pielgrzymek do Ziemi Świętej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama