Bp Piotr Libera przewodniczył Mszy św. dziękczynnej w rocznicę objawienia, jakie otrzymała św. s. Faustyna 22 lutego 1931 r. oraz w jubileusz 150- lecia Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, którego siostry swoją posługę w Płocku rozpoczęły 114 lat temu.
Wczorajsza uroczystość, pod przewodnictwem biskupów płockich, była potrójnym dziękczynieniem Bogu za rocznicę objawienia wizerunku Jezusa Miłosiernego, jubileusz zakonu oraz pontyfikat papieża Benedykta XVI, który jak podkreślił bp Piotr Libera był krótki ale wiekopomny.
- W niezmierzonych planach Opatrzności Siostra Faustyna stała się „sekretarką” prawdy, że jedyną mocą, zdolną pokonać ideologie, stworzone przez człowieka, chcącego być jak Bóg, jest Boże Miłosierdzie; jest zwrócenie się człowieka i świata do Odkupiciela z wołaniem: „Jezu, ufam Tobie!” – powiedział podczas uroczystości w płockiej katedrze bp Piotr Libera.
Podkreślił głęboki sens płynący z faktu, że to wydarzenie nastąpiło, gdy rodziły się największe w dziejach świata ideologie zła – hitleryzm i komunizm.
Nawiązując do jubileuszu Zgromadzenia, bp Piotr przypomniał, że to dzięki zaproszeniu ówczesnego ks. kanonika Juliana Nowowiejskiego, a później biskupa płockiego i męczennika, a także dzięki postawie gotowości sióstr, zakon ten 114 lat temu rozpoczął swą pracę w Płocku. Dziękował im, że przez lata gorliwie pracowały, prowadząc Zakład Anioła Stróża, a po 50 latach wygnania powróciły na Stary Rynek, by dziś budować nowe Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Podczas uroczystości został odczytany dokument Penitencjarii Apostolskiej o nadaniu na 7 lat przywileju odpustu zupełnego dla płockiego Sanktuarium, który można uzyskać w Święto Bożego Miłosierdzia, każdego 22 dnia miesiąca oraz raz w roku, uczestnicząc w pielgrzymce do sanktuarium.
- Naszą odpowiedź za wspólne osiem lat z Benedyktem XVI wyraziłem, Drodzy Bracia i Siostry, w telegramie, który dzisiaj rano został przesłany do Ojca Świętego – poinformował także podczas tej Mszy św. bp. Piotr i odczytał treść telegramu.
Agnieszka Małecka