Od 22 lutego z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na Starym Rynku w Płocku jest związany przywilej odpustu zupełnego - ogłosiła Penitencjaria Apostolska.
Dokument przypomina, że księża sprawujący troskę duszpasterską w sanktuarium, powinni przypominać wiernym „o takiej możliwości zbawczej Kościoła” w tym miejscu. „W sposób odpowiedni i troskliwy niech się przygotowują do sprawowania spowiedzi świętych. W dniach wyżej wspomnianych modlitwy do Jezusa Miłosiernego po Mszach lub nabożeństwach Nieszporów albo podczas innych ćwiczeń duchowych na cześć Bożego Miłosierdzia uroczyście niech będą wznoszone” – czytamy w indulcie.
Przywilej dla płockiego sanktuarium będzie obowiązywał przez najbliższe 7 lat.
W piśmie przewodnim Penitencjarii Apostolskiej do Benedykta XVI, z prośbą o udzielenie łaski odpustów podkreślono, że „do świętego obrazu Jezusa Miłosiernego w płockim sanktuarium Bożego Miłosierdzia związanym z klasztorem sióstr, czcią wiernych pobożnie otoczonym, wierni ożywieni miłością do Bożego Miłosierdzia i mający głęboką ufność w Boże Miłosierdzie licznie przybywają, wznosząc modlitwy o łaskę zbawienia i inne łaski w sprawach codziennych”. Zwrócono również uwagę, że w miejscu gdzie znajduje się sanktuarium 22 lutego 1931 roku „s. Faustynie Kowalskiej znaki miłości naszego Pana Jezusa Chrystusa zostały ukazane”.
22 lutego 2013 roku biskup płocki zatwierdził „Statut Diecezjalnego Sanktuarium w Płocku”, czyli Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w miejscu pierwszych objawień św. s. Faustyny. Do rangi sanktuarium kaplicę sióstr Matki Bożej Miłosierdzia podniósł biskup płocki Stanisław Wielgus w Roku Jubileuszowym 2000.
Ogłoszenie przywilejów papieskich dla sanktuarium i nadanie mu statutu przez biskupa płockiego miało również związek z obchodzonym w Płocku jubileuszem 150-lecia istnienia Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.
ks. Włodzimierz Piętka