Nowy numer 13/2024 Archiwum

Szkoła uczy pamięci

"Dni Powstania - Warszawa 1944" to tytuł wystawy zorganizowanej w LO w Drobinie, przez Instytut Pamięci Narodowej.

Fotografie sprzed 69 lat wciąż opowiadają historię powstania warszawskiego, jego wielkich, często anonimowych bohaterów. Wystawę przygotowaną przez IPN w Warszawie obejrzeli 17 lutego uczniowie i nauczyciele liceum ogólnokształcącego w Drobinie. Na otwarciu ekspozycji i na poruszającej lekcji historii z 1944 roku, prowadzonej przez dr. Jacka Pawłowicza, historyka z IPN były obecne również władze miasta i gminy.

- Chętnie udostępniamy naszą szkołę wystawom organizowanym przez IPN. Jestem przekonana, że takie inicjatywy i udział młodzieży, kształtuje w nich właściwe postawy – mówi z przekonaniem Marzena Wasielewska-Łopata, dyrektor LO w Drobinie.

Na szkolnym hallu rozstawiono 21 dużych planszy. Każda opowiadała jakby inny rozdział powstania: braterstwo, nadzieja, poświęcenie, gotowość, wierność, odwaga, młodość, jedność, odsiecz, ofiarność, miłość, wiara, świadectwo, pomoc?, zdrada – to słowa-klucze do opowiedzenia tej historii. Na panelach przedstawiono unikalne zdjęcia, wśród nich fotografię małej dziewczynki modlącej się przy świeżo usypanym grobie z napisem na krzyżu „Gosposia z II piętra”; zdjęcie ciężko rannej młodej dziewczyny, która kilka godzin później zmarła, czy fotografię powstańczej młodej pary; pan młody kilka godzin później zginął na powstańczej barykadzie.

Wystawa „Dni Powstania – Warszawa 1944” jest już drugą z kolei, którą w drobińskim LO zorganizował IPN. Ubiegłoroczna wystawa była poświęcona „Ostatnim leśnym” czyli żołnierzom wyklętym.

Przy okazji otwarcia wystawy, licealiście Rafałowi Gajewskiemu wręczono stypendium naukowe, ufundowane przez burmistrza Drobina. W ubiegłym roku ten sam licealista otrzymał stypendium naukowe Premiera RP.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy