Nowy numer 44/2020 Archiwum

Życzenie papieża Benedykta

Jakie jest papieskie życzenie dla diecezji płockiej, gdy kończy się pontyfikat Benedykta XVI?

Przez osiem lat pontyfikatu Benedykta XVI powtarzano, że jest on papieżem słowa, nauczycielem, który wiernie i głęboko tłumaczy prawdy wiary. Aby go zrozumieć, trzeba było go słuchać, pójść za jego słowem.

Czy w jego nauczaniu znajdujemy jakieś słowo skierowane do diecezji płockiej? Przecież nigdy u nas nie był, nie odwiedził naszych stron.

A jednak wiadomo, że do papieża trafił „Katechizm Płocki”, gdy nasi biskupi byli z wizytą „ad limina apostolorum” w grudniu 2005 roku. Osobiście, do rąk papieża trafiło kilka katechez przetłumaczonych na język włoski.

Benedykt XVI zainteresował się płocką inicjatywą. Później do Płocka przysłano list z Watykanu, w którym Ojciec święty dziękował za „informacje dotyczące dzieła systematycznej formacji katechizmowej wiernych, podjętej w poszczególnych parafiach diecezji. (…) Jego Świątobliwość życzy, by opracowane niedzielne katechezy, dochowując wierności nauce katolickiej uwzględniały zainteresowania i potrzeby duchowe wiernych, którym przychodzi na co dzień zmagać się z nowymi wyzwaniami życia osobistego, rodzinnego, społecznego i religijnego” – napisano z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Benedykt XVI z naszym katechizmem w ręku to konkretny znak i życzenie, abyśmy poznali Kościół i jego naukę, osobiście biorąc do ręki Pismo św., katechizm, dobrą książkę czy choćby katolicką gazetę.

Choć zbliża się koniec pontyfikatu Benedykta XVI, to jednak on wciąż mówi do Kościoła i za Kościół się modli. Jeszcze wciąż nie jest za późno, aby posłuchać prośby papieża.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama