Walczmy ze zniechęceniem

- Co mamy robić, by być świadkami Bożego działania w naszej Ojczyźnie? Odwołujmy się do św. Piotra, do proroka Izajasza, do św. Pawła. Wróćmy do ich pokory – podkreślał ks. Tomasz Opaliński, dyrektor KRP, podczas ostatniej miesięcznicy w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

10 lutego, w Płockim Parku Pamięci Katyń –Smoleńsk 2010, który powstał ponad rok temu w parafii św. Aleksego, w Płocku Trzepowie, została odprawiona kolejna Msza św. w intencji ofiar katastrofy. Tym razem modlono się szczególnie za Izabelę Tomaszewską, dyrektora Zespołu Protokolarnego prezydenta RP, która blisko współpracowała z Marią Kaczyńską, pomagając w organizowaniu konferencji, wywiadów i akcji społecznych. Izabela Tomaszewska pozostawiła męża Jacka, syna Filipa i wnuka Emila.

Podczas Mszy św. ks. Zbigniew Kaniecki, proboszcz parafii św. Aleksego przypomniał krótko jej postać, biografię i działalność. Wspomniał m.in. że urodzona w Kwidzynie Izabela Tomaszewska była z wykształcenia i zamiłowania archeologiem (brała udział w wieloletniej akcji odbudowy Fromborka – tzw. Operacji 1001 Frombork) i prowadziła badania na Mazowszu płockim, w dolinie Słupianki.

Mówił o tym krótko także mąż zmarłej w katastrofie, Jacek Tomaszewski, archeolog, obecny na Mszy św. w Trzepowie. Przyznał, że jest wzruszony tą formą upamiętnienia ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, jaką jest Płocki Park Pamięci. Wspomniał m.in. że jego żona uczestniczyła w badaniach archeologicznych w okolicach Płocka w latach 80-tych, a efektem tych badań jest monografia, napisana pod kierunkiem prof. Marka Dulinicza.

Prof. Dulinicz w 2010 roku był dyrektorem Instytutu Archeologii i Etnologii PAN i to on zainicjował wyprawę polskich archeologów do Smoleńska, w celu odszukania wszystkich szczątków w ziemi, opowiadał Jacek Tomaszewski. I wspomniał o tragicznym epilogu – inicjator wyprawy wraz żoną zginął tragicznie pod Sierpcem, w wypadku samochodowym w czerwcu 2010 r.

Biografia i wspomnienie o Izabeli Tomaszewskiej zostały zamieszczone w numerze gazetki „Echo Trzepowa”, którą otrzymali uczestnicy tej Mszy św.

Lutowej miesięcznicy za ofiary katastrofy pod Smoleńskiej przewodniczył ks. Tomasz Opaliński, dyrektor Katolickiego Radia Płock.

- Byliśmy świadkami tego, jak Bóg zmieniał oblicze ziemi – tej ziemi; jak nagle możliwe stawało się to, co do tej pory wydawało się niemożliwe – mówił odwołując się do pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Jednak, mówił dalej, kiedy już Polakom wydawało się w euforii, że osiągnęliśmy wszystko, że teraz już tylko siąść na laurach i zbierać owoce upragnionej wolności, przestaliśmy jako naród modlić się wspólnie za Polskę. – Wielu odkryło wtedy, że mają własny pomysł na Polskę, na to, jak ma w niej być, jak ją urządzić, jak zagospodarować. A do tego Bóg już przestał być potrzebny – zaznaczył ks. Opaliński. Może to pora, pytał, by wrócić do słuchania Boga, żeby znów zobaczyć Jego działania. - Wróćmy do pokory proroków, do świadomości własnej grzeszności, ale też pewności, że tylko Bóg może – i chce – sobie z nią poradzić – podkreślił w kazaniu dyrektor KRP.

W parafii św. Aleksego w Trzepowie, w okolicach 10 dnia każdego miesiąca sprawowana jest Msza św. za 96 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem i ich rodziny. Po niej uczestnicy tej liturgii udają się prcocesyjnie do Płockiego Parku Pamięci, gdzie rośnie 96 drzew, poświęconych wszystkim pasażerom tamtego lotu. Płocki Park to szczególne miejsce modlitwy i zadumy, które gromadzi ludzi ponad podziałami.

 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Agnieszka Małecka