Nowy numer 47/2020 Archiwum

Promowali polskość

W mroźny, sobotni poranek grupa prawie 40 strzelców wyruszyła ulicami Płońska, rozpoczynając tym samym dwudniowe zimowe manewry.

Pododdział Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk, zanim wyruszył w ponad 20-kilomentrową pieszą wyprawę do Smardzewa, w zwartej kolumnie stanął przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odczytano rozkaz i przeprowadzono krótki apel.

Chorąży Sebastian Milewski życzył członkom oddziału, aby plenerowe manewry, która mają sprawdzić umiejętności w zakresie szkolenia praktycznego i wiedzy historycznej, zaowocowały wysokimi ocenami. – Niech ten sprawdzian będzie motywacją w dążeniu do postawionych sobie celów i drogą w stronę prawych postaw – zwracał się do strzelców S. Milewski, który z rąk dowódcy jednostki otrzymał brązowy medal „Za zasługi dla obronności kraju”, przyznawany przez ministra obrony marodowej.

Inspektor Stanisław Świerczewski nawiązywał do rocznicy wybuchu powstania styczniowego. – Ta data zobowiązuje nas, abyśmy na swój sposób umiejętnie i patriotycznie uczcili to wydarzenie. Mam nadzieję, że ten wysiłek fizyczny, jaki was czeka, nie będzie aż tak wielki – zwracał się do płońskich strzelców dowódca jednostki. – Pamiętajcie, że 150 lat temu też była sroga zima i ci przywódcy mieli tylko jeden cel – odzyskanie niepodległości.

Pierwszym etapem zimowych manewrów było dotarcie do Smardzewa w gminie Sochocin. Tam młodzi płońszczanie mogli się posilić i przystąpić do gry terenowej. Na punktach kontrolnych, szeroko rozlokowanych w lasach i na polach, strzelcy zmierzyli się z zadaniami praktycznymi (wyliczanie odległości i współrzędnych, wyznaczanie azymutów, rozkładanie broni, ćwiczenia fizyczne, posługiwanie się wykrywaczem metali) i pytaniami teoretycznymi z zakresu wiedzy ogólnowojskowej oraz historii – szczególnie tej dotyczącej powiatu płońskiego oraz miejsc i wydarzeń, w których Jednostka Strzelecka 1006 brała udział w 2012 roku. A mianowicie: rekonstrukcje historyczne, czyli szarża arcelińska, powstanie warszawskie i rocznica ogłoszenia stanu wojennego. Kilka pytań dotyczyło wyjazdu JS na Litwę w czasie święta niepodległości oraz tematów poruszanych na różnych patriotycznych uroczystościach, między innymi: rocznicy wyzwolenia Płońska, święta Żołnierzy Wyklętych czy obchodów katyńskich i wielu, wielu innych.

W niedzielę odbył się uroczysty apel, ogłoszenie wyników manewrów podsumowujących 2012 rok oraz nagrodzenie najlepszych strzelców. Potem, już w zwartym szyku, ze śpiewem na ustach, odbyła się powrotna marszruta w kierunku Płońska.

Jednostka dziękuje za otwarcie na czas manewrów gościnnej szkoły w Smardzewie oraz płońskiej OSP za zabezpieczenie trasy przemarszu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama