Nowy numer 3/2019 Archiwum

Strażnikom już dziękujemy?

Coraz więcej słychać głosów, że jest niepotrzebna, za dużo kosztuje. Jej przeciwnicy w Płocku chcą ją zlikwidować.

W styczniu rozpoczęła się zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie rozwiązania Straży Miejskiej. Inicjatorzy akcji twierdzą m.in., że straż źle działa, a mieszkańców Płocka nikt nie pytał o zgodę na jej utworzenie. Rocznie pod numer 986 do dyżurnego straży mieszkańcy Płocka zgłaszają prawie 10 tysięcy interwencji – tak płocka Straż Miejska uzasadnia potrzebę swojego istnienia.

Mówią: nie

Akcja „Stop Straży Miejskiej w Płocku” wystartowała jako oddolna inicjatywa pewnej grupy mieszkańców miasta. Jej autorzy rozwieszają plakaty, rozdają ulotki, stworzyli specjalną stronę internetową. Jak przekonują, spontaniczna inicjatywa była powodem pewnego społecznego zmęczenia i niezadowolenia. – Choć ta instytucja istnieje już prawie 20 lat, nie poprawiła swojego wizerunku, sposobu działania, w tym obchodzenia się z mieszkańcami Płocka. Dlatego uważamy, że jedynym sposobem jest jej rozwiązanie – tłumaczy Marek Tucholski, jeden z organizatorów akcji. Jednocześnie zaznacza, że trudno mieć zaufanie do instytucji, która próbuje coś ze sobą zrobić dopiero wtedy, kiedy mieszkańcy domagają się jej likwidacji. – Ostatnio widać na ulicach więcej patroli, strażnicy pomagają kierowcom, którym akumulatory odmówiły posłuszeństwa. To doprawdy żałosne, że dopiero bat w postaci próby likwidacji tej instytucji powoduje próby zmian, dość karykaturalne trzeba przyznać – mówi. Do tej pory było sześć zbiórek podpisów poparcia na ulicach Płocka. Sympatycy akcji wierzą w sukces swego przedsięwzięcia. Podpisy zbierają albo „na mieście”, albo wśród mieszkańców bloków, pukając do ich drzwi. Ile dokładnie głosów zebrali? – Nie wiemy jeszcze, bo zbiórka w mieście wciąż trwa. Podsumujemy zebrane podpisy, ale jeszcze nie teraz.

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • zbieraczpodpisow
    12.02.2013 14:41
    Inicjatywa referendum powstała w roku 2012 kiedy to zawiązała się grupa inicjatywna organizatorów referendum która działa do dnia dzisiejszego. Powstała w wyniku patologicznych incydentów jakich dopuszczała się płocka straż miejska, polegająca w szczególności na porwaniu, wywiezieniu, zastraszaniu nieletniego mieszkańca Płocka, który pomagał w sprzątaniu po miejskiej imprezie organizowanej przez Radę Osiedla Góry. Nie wdając się w szczegóły patologicznych interwencji strażników miejskich wspomnę chociażby przewożenie osób (mieszkańców naszego miasta) w bagażnikach służbowych samochodów straży miejskiej, zmuszanie do odśnieżania ulic miejskich, zabieranie mienia mieszkańców (na giełdach, targowiskach i nie tylko) na co organizatorzy posiadają konkretne i liczne dowody. Próba interwencji u komendanta, prezydenta, lub radnych nie przyniosła przez ostatni rok żadnych rezultatów, do dnia dzisiejszego nie została załatwiona skarga na działanie straży przez prezydenta miasta złożona rok temu. W naszej akcji nie chodzi o istnienie medialne, lecz o tępienie patologii. Pani Głowacka pięknie wypowiada się do gazety, ale jednocześnie sama lamie prawo wjeżdżając swoim prywatnym samochodem na środek Starego Rynku nie zważając na znaki drogowe. Jedyny argument jaki pojawia się w obronie straży to brak innego podmiotu który mógłby pełnić jej obowiązki. Na zakończenie dodam ze nasza strażą interesuje się już ministerstwo spraw wewnętrznych, komenda wojewódzka policji, komenda główna policji, urząd wojewody, i wiele innych osób w związku z patologiami na które pozwala komendant tej jednostki. Proszę o zwrócenie uwagi na drugie dno jakie w tej sprawie występuje. Nie jest bowiem zamysłem organizatorów rozwiązywania czegoś co jest potrzebne, ale tego co szkodzi naszym mieszkańcom.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy