Nowy numer 44/2020 Archiwum

Powstanie w muzeum

W Muzeum Mazowieckim podziwiać można wystawę p.t. "Gorzka chwała. Cieniom Stycznia 1863 r."

– Współcześnie potrzebujemy pamięci o powstańcach o ich walce i bohaterstwie. Powstanie ukazało takie wartości jak: niepodległość, wolność, przyjaźń, braterstwo, wiara, nadzieja i miłość, które powinniśmy utrwalać – mówiła w Płocku Jolanta Dąbek,  wicedyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie, która uczestniczyła w trakcie otwarcia wystawy w Muzeum Mazowieckim.

Ekspozycja składa się z trzech zasadniczych części. Pierwsza część ukazuje okres poprzedzający wybuch powstania, który był czasem rozbudzonych nadziei narodowych przejawiających się m.in. manifestacjami patriotycznymi, żałobą narodową czy biżuterią emblematyczną. W drugiej części przedstawiono walkę zbrojną toczoną na terenie Królestwa Polskiego. Ostatnia część została poświęcona represjom popowstaniowym, zsyłkom na Sybir oraz konfiskatom mienia.

Jak podkreślił Leonard Sobieraj dyrektor Muzeum Mazowieckiego - rok 2013 to wielka lekcja historii o Powstaniu Styczniowym a wystawa jest jej elementem. Dyrektor dziękował przedstawicielom Muzeum Niepodległości za udostępnienie obrazów Jacka Malczewskiego, które dodają wystawie dodatkowy akcent i koloryt. 

Muzeum Mazowieckie ma także w swojej ekspozycji stałej, dział poświęcony Powstaniu Styczniowemu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama