Nowy numer 28/2018 Archiwum

Powstanie w muzeum

W Muzeum Mazowieckim podziwiać można wystawę p.t. "Gorzka chwała. Cieniom Stycznia 1863 r."

– Współcześnie potrzebujemy pamięci o powstańcach o ich walce i bohaterstwie. Powstanie ukazało takie wartości jak: niepodległość, wolność, przyjaźń, braterstwo, wiara, nadzieja i miłość, które powinniśmy utrwalać – mówiła w Płocku Jolanta Dąbek,  wicedyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie, która uczestniczyła w trakcie otwarcia wystawy w Muzeum Mazowieckim.

Ekspozycja składa się z trzech zasadniczych części. Pierwsza część ukazuje okres poprzedzający wybuch powstania, który był czasem rozbudzonych nadziei narodowych przejawiających się m.in. manifestacjami patriotycznymi, żałobą narodową czy biżuterią emblematyczną. W drugiej części przedstawiono walkę zbrojną toczoną na terenie Królestwa Polskiego. Ostatnia część została poświęcona represjom popowstaniowym, zsyłkom na Sybir oraz konfiskatom mienia.

Jak podkreślił Leonard Sobieraj dyrektor Muzeum Mazowieckiego - rok 2013 to wielka lekcja historii o Powstaniu Styczniowym a wystawa jest jej elementem. Dyrektor dziękował przedstawicielom Muzeum Niepodległości za udostępnienie obrazów Jacka Malczewskiego, które dodają wystawie dodatkowy akcent i koloryt. 

Muzeum Mazowieckie ma także w swojej ekspozycji stałej, dział poświęcony Powstaniu Styczniowemu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma