Nowy numer 43/2020 Archiwum

Kolędowa uczta

Młodzi muzycy z Płońska i soliści scen warszawskich rozśpiewali kolędami kościół Matki Bożej Ostrobramskiej.

Od 15 lat płońszczanie mają okazję wsłuchiwać się w najpiękniejsze polskie oraz zagraniczne kolędy i pastorałki podczas koncertu, który cieszy się nieustającą popularnością.

Po raz pierwszy Noworoczny Koncert Kolęd miał miejsce w grudniu 1998 roku. Inicjatorem wydarzenia był burmistrz Andrzej Pietrasik. Od 2000 r. występy odbywają się na przemian w płońskich parafiach. Ostatnie trafiły do kościoła u ,,Maksymiliana”.

- Niech jubileuszowy koncert umocni nas duchowo w Roku Wiary i pomoże bardziej godnie przeżywać ten czas – otwierał kolędowanie Zbigniew Sajewski, ks. proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego.

Prawdziwie artystyczna uczta dla słuchaczy to zasługa Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Con Grazia’’ pod batutą Leszka Kalkowskiego, której towarzyszyli: Julia Karłowa – sopran, Martyna Ciok – alt, Rafał Grozdew – tenor, Krzysztof Matuszak – baryton, Krzysztof Lenczowski – gitarzysta oraz chóru Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Płońsku pod dyrekcją Mariusza Wrzesińskiego. Gościnie z solistami Filharmonii Narodowej wystąpił płońszczanin Kryspin Dawidko.

W programie koncertu znalazły się takie utwory jak m.in.: „Adeste fideles”, „Lulajże Jezuniu”, „Triumfy Króla Niebieskiego”, „Przekażmy sobie znak pokoju”, czy „Jeden dzień w roku”.

Co warte podkreślenia, podczas pierwszego koncertu płońska orkiestra wykonała siedem kolęd, a obecnie w swoim repertuarze ma już ich 40, z tego 10 to kolędy i pastorałki pochodzące z różnych stron świata.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama