Nowy numer 25/2018 Archiwum

Zaatakowany odwach przejdź do galerii

150 lat temu powstańcy stoczyli tu beznadzieją lecz heroiczną walkę

Rekonstrukcja historyczna "Atak na odwach", która odbyła się w sobotę, 19 stycznia, rozpoczęła w Płocku ciąg wydarzeń upamiętniających powstanie styczniowe w 150 rocznicę jego wybuchu.

Pokazano m.in. sceny branki do wojska carskiego, ogłoszenie manifestu wzywającego Polaków do walki i heroiczną próbę zdobycia odwachu w Płocku, czyli ówczesnej wartowni wojska rosyjskiego, przez oddziały powstańcze. Płock, jak przypomniano, w planach Zygmunta Padlewskiego, wojennego naczelnika woj. mazowieckiego, miał stać się główną bazą powstańczą.

Wydarzenia z nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. odtwarzały grupy rekonstrukcyjne z Przasnysza, Mochowa, Radomia i Płocka. Reżyserem i autorem scenariusza był ks. Grzegorz Mierzejewski, a w scenach wziął udział Piotr Bała, aktor Teatru Dramatycznego w Płocku i ks. Stefan Cegłowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego.

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma