Nowy numer 46/2018 Archiwum

Śladami 13 grudnia

Uczniowie Gimnazjum nr 2 drukowali konspiracyjne ulotki, przeżyli „nalot” zomowców, usłyszeli o przyczynach i skutkach wprowadzenia w Polsce 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego.

Jako pierwsi na Mazowszu, uczniowie ciechanowskiego Gimnazjum nr 2 im. Zjednoczonej Europy, skorzystali z przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej specjalnych warsztatów „Papierem w system” opowiadającej o solidarnościowej, podziemnej poligrafii w czasach stanu wojennego.

Dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół nr 1, w skład którego wchodzi Gimnazjum nr 2 Dariusz Mosakowski i nauczycielka historii Marzena Cichocka zgodnie mówią, że w ten nietypowy dla uczniów sposób chcieli upamiętnić 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. – Zwłaszcza, że w gimnazjum omawianie historii kończy się na roku 1918 i młodzież gimnazjalna nie dotyka tego problemu i jest to temat jej zupełnie obcy. Przyjęliśmy więc propozycję IPN zorganizowania tych warsztatów, był młodzieży opuszczającej nasze gimnazjum data 13 grudnia 1981 r. nie była zupełnie obca.

Ekipa z IPN-u, której przewodził kierownik Referatu Edukacji Historycznej Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie Jacek Pawłowicz, przywiozła do Ciechanowa autentyczny powielacz, na którym drukowano solidarnościowe ulotki i prasę, a także mundury, tarcze i pałki ZOMO – formacji, która w stanie wojennym i później służyła głównie do pacyfikowania strajkujących zakładów pracy i rozpędzania antykomunistycznych demokracji. W rolę zomowców wcieliło się kilku gimnazjalistów.

- Akcja ta rozpoczyna nasze działania związane z upamiętnieniem rocznicy wprowadzenia stanu wojennego – mówi Jacek Pawłowicz z warszawskiego IPN. - Takie spotkania edukacyjne odbywać się będą w kilku szkołach na terenie całego Mazowsza. Chcemy pokazać młodzieży jak wyglądał stan wojenny, opowiedzieć jej o tych wydarzeniach, pokazać jak była wydawana wtedy bibuła, czyli podziemna prasa oraz zrobić happening pokazujący działanie struktur ZOMO.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy