Nowy numer 3/2021 Archiwum

Działaj poza szkołą!

Ważne, aby szybko poznać odpowiedź na pytanie: „ Czym dla mnie jest satysfakcja?” i wtedy szukać odpowiedzi, jak ją osiągnąć? - mówił Radek Brzózka w czasie spotkania z młodymi.

Gościem specjalnym III edycji Giełdy Instytucji Szkoleniowych i Szkół Wyższych był płocczanin, dziennikarz i prezenter telewizyjny Radek Brzózka. W Orlen Arenie, opowiadał młodym o swojej drodze do sukcesu, przeszkodach i ważnych wyborach życiowych. Filia Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Płocku zorganizowała też konferencję w ramach partnerstwa lokalnego pod nazwą „Edukacja - Dialog – Satysfakcja". Wszystko po to, by wyjść naprzeciw potrzebom osób młodych, bezrobotnych i poszukujących pracy. 

- Na hasło satysfakcja, sukces zawodowy i życiowy każdy ma jakieś skojarzenie, dla jednych będzie to szczęśliwa rodzina, dla innych jakiś sukces biznesowy. Najpierw myślimy o swojej przyszłości a później życie zaczyna weryfikować nasze założenia. Czasem okazuje się, że te wyobrażenia były kompletnie nieadekwatne do rzeczywistości -mówił Brzózka. Jak przyznał - wybrał studia informatyczne, które po trzech miesiącach rzucił. Jednak zapewniał, że informatyka nadal jest jego wielką pasją.

Dziennikarz śmiało krytykował nasz system edukacyjny i szkolnictwo. – System edukacyjny jest tak skonstruowany, że w zasadzie nie mamy czasu, aby zastanowić się: „ Gdzie jestem ja? Gdzie jest ta moja satysfakcja i co naprawdę chciałbym w życiu robić? Po co idę na te studia? Może nie warto?” Jak mówił, ważne by szybko poznać odpowiedź na pytanie – „ Czym dla mnie jest satysfakcja?” i wtedy szukać odpowiedzi, jak ją osiągnąć?

Podkreślał, jak wielka jest rola systemów edukacyjnych i nauczycieli, którzy nie powodują w uczniach blokady, a otwierają ich na sukces. - W Stanach Zjednoczonych  system edukacji nie jest fantastyczny. Nie chcielibyśmy mieć amerykańskiego systemu edukacji w Polsce, ale uważam, że to, iż tam bardzo liczy się wszystko co robimy oprócz szkoły jest bardzo ważne.Tam uczniowie nie boją się działać. A ci , którzy osiągnęli sukces to nie są tylko geniusze, ale ludzie, którym inni, na jakimś etapie edukacji, zapomnieli powiedzieć: „tego się nie da zrobić”. Oni tego nie usłyszeli w swoim życiu i dlatego osiągnęli sukces. A nam od początku się mówi: „Tego się nie da zrobić, na to nie ma czasu, to jest za drogie, szkoła nie ma pieniędzy” słyszymy to cały czas – zaznaczał.

Jednocześnie mówił, że na swojej ścieżce zawodowej warto szukać inspiracji, mentorów, osób już doświadczonych, od których młodzi będą mogli się uczyć.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama