Przez wieki w murach opactwa na wzgórzu Tumskim był kościół pw. św. Wojciecha. Teraz powróciła tam kaplica pw. św. Benedykta z Nursji.
Historia niejako zatoczyła koło, bo wezwanie nowej kaplicy nawiązuje do początków chrześcijaństwa w Płocku i obecności benedyktynów. 4 grudnia bp Piotr Libera poświęcił kaplicę pw. św. Benedykta i znajdujący się w niej ołtarz.
„Zezwalam na utworzenie na terenie opactwa pobenedyktyńskiego kaplicy pw. św. Benedykta z Nursji. Należy ją zarezerwować dla kultu Bożego i wyłączyć z wszelkiego użytku świeckiego” – napisał biskup w specjalnym dekrecie.
W niewielkim pomieszczeniu na parterze opactwa zgromadzono cenne przedmioty liturgiczne: używany przez bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego ozdobny pulpit pod Mszał, i ornat, w którym bł. Jan Paweł II odprawiał Mszę św. w Płocku w 1991 roku. Inne cenne figury i obrazy pochodzą z muzeum diecezjalnego oraz są darem księży i parafii diecezji płockiej. – W miejscu naszej pracy nie możemy zapominać o modlitwie. Także w kurii diecezjalnej takie miejsce jest potrzebne – podkreślił bp. Libera, dokonując aktu poświęcenia.
ks. Włodzimierz Piętka