Rozpoczęły się konsultacje projektu programu bezpieczeństwa środkowej Wisły, który ma zabezpieczyć przed powodzią 14 mln mieszkańców.
W pierwszym spotkaniu konsultacyjnym uczestniczyli przedstawiciele m.in. uczelni wyższych, biur planowania przestrzennego oraz organizacji pozarządowych, samorządowcy, pracownicy instytucji związanych m.in. z gospodarką wodną oraz ochroną środowiska.
Prezydent Andrzej Nowakowski przypomniał, że inicjatywa tego projektu została ogłoszona półtora roku temu właśnie w Płocku.
- Rozpoczęliśmy działania po bardzo trudnych i bolesnych doświadczeniach powodzi z 2010 r. Cieszę się, że dziś znów spotykamy się tutaj i rozmawiamy o głównych założeniach projektu - przekonywał prezydent. Specjaliści szacują się, że projekt przeciwpowodziowy - realizowany od 2015 do 2030 roku - będzie kosztował 14 mld zł.
- Wisła wymaga kompleksowego podejścia i zaangażowania ok. 380 niezależnych od siebie instytucji. Ten program to nowa jakość w zabezpieczeniu milionów mieszkańców przed powodzią - przekonywał Dariusz Piątek, wicewojewoda mazowiecki.
- W ochronie przed powodzią najważniejsze jest strategiczne planowanie - mówił prof. Jan Żelazo, przewodniczący zespołu ekspertów. - Nasz program nakreśla ramy, opracowuje i wskazuje instrumenty, które przysłużą się do podniesienia bezpieczeństwa powodziowego - wyjaśniał.
Program obejmuje skoordynowane działania administracji rządowej i samorządowej. Udział w jego przygotowaniu biorą wszystkie instytucje odpowiadające za bezpieczeństwo powodziowe oraz wojewodowie i marszałkowie ze wszystkich województw, leżących w regionie wodnym Wisły środkowej: mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, a także warmińsko-mazurskiego, łódzkiego i śląskiego.
Na projekt składa się ponad 1000 stron, 19 ekspertyz, 30 warsztatów. Można się z nim zapoznać na stronie www.mazowieckie.pl.
Agnieszka Kocznur