GN 43/2020 Archiwum

Pamiętali o żołnierzach

Pasjonaci rekonstrukcji historycznych z Przasnysza pamiętali o mogiłach rosyjskich i niemieckich żołnierzy, poległych na północnym Mazowszu niemal 100 lat temu.

Przed Wszystkimi Świętymi i Dniem Zadusznym członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej 14. Pułku Strzelców Syberyjskich odwiedzili kilkanaście cmentarzy wojennych i innych miejsc pamięci na terenie powiatu przasnyskiego, aby zapalić znicz i odmówić krótką modlitwę za dusze spoczywających tam żołnierzy.

Podobnych miejsc mamy na Mazowszu bardzo wiele i nie sposób dotrzeć do każdego z nich, dlatego przasnyscy rekonstruktorzy postanowili  wybrać spośród nich zwłaszcza te najbardziej zapomniane. Były to m.in. cmentarze z I wojny światowej w Łaniętach, Rycicach, Jednorożcu, Świętym Miejscu, Obrębcu i Bartnikach, groby partyzantów AK poległych w bitwie pod Szlą oraz Grób Nieznanego Żołnierza w Świętym Miejscu.

– Liczymy, że pamięć o tych zapomnianych żołnierzach pozostanie, a ludzie przechodzący obok cmentarzy czy pomników, widząc świecący się znicz, zatrzymają się na chwilę, by pomyśleć o tych żołnierzach, partyzantach, którzy nigdy do domu nie powrócili, byśmy my mogli dziś cieszyć się wolnością – tłumaczą członkowie GRH 14. PSS.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama