GN 43/2020 Archiwum

Diecezjalne wypominki

- Wielka radość panuje wśród naszych zmarłych, gdy widzą nas rozmodlonych wśród grobów - powiedział biskup Libera na cmentarzu zabytkowym w Płocku w uroczystość Wszystkich Świętych.

- Uroczystość Wszystkich Świętych i następujące po niej wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli Dzień Zaduszny, przypominają nam o trzech kręgach uczniów Chrystusa, znajdujących się na ziemi, w niebie i w czyśćcu. Ziemską wspólnotę uczniów Chrystusa nazywamy Kościołem pielgrzymującym, Kościołem w drodze (dawniej mówiono, że jest to Kościół walczący, gdyż prowadzi walkę ze złem, walkę o dobro). Drugi krąg przyjaciół Chrystusa to Kościół chwalebny, czyli wszyscy święci, zbawieni w niebie. Trzeci krąg to Kościół oczyszczający się (Kościół cierpiący) w czyśćcu. Między tymi trzema kręgami przyjaciół Boga istnieje egzystencjalna, osobowa więź, komunikacja, zwana obcowaniem świętych – przypomniał w homilii na cmentarzu zabytkowym w Płocku 1 listopada. bp Piotr Libera.

W modlitwie prosimy Boga, by w swym miłosierdziu przyjął do grona zbawionych kapłanów naszej diecezji, którzy zmarli w minionym roku. Przypominamy ich sylwetki:

 

Ks. Ryszard Dębek, zmarł 20 listopada 2011 r., w wieku 54 lat.

Od wielu lat zmagał się z ciężką chorobą. Urodził się w 1957 r. w parafii Krasnosielc (obecnie diecezja łomżyńska). Gdy był na 4. roku studiów seminaryjnych, zaczął chorować na niewydolność nerek. Z czasem jego stan zdrowia pogarszał się, więc zdecydowano o przyśpieszeniu jego święceń, aby jako ksiądz mógł odprawić choćby jedną Mszę

św. 20 września 1984 r. w kaplicy WSD w Płocku przyjął święcenia diakonatu, a 10 dni później bp Kamiński udzielił mu święceń prezbiteratu. Z powodu choroby nigdy nie podjął systematycznej pracy duszpasterskiej jako wikariusz. Mieszkał w rodzinnym Krasnosielcu i przez wiele lat wspierał duszpastersko proboszcza parafii Sypniewo.

Uroczystościom pogrzebowym w Krasnosielcu przewodniczył bp Roman Marcinkowski. Ks. Dębek miał za sobą 28 lat kapłaństwa.

 

Ks. Stanisław Szulc – zmarł 2 grudnia 2011 r., w wieku 74 lat.

Był kapłanem diecezji łomżyńskiej, bo w Wyszkowie zastał go podział diecezji w 1992 r. Ksiądz-legenda: niezwykle zasłużony dla diecezji płockiej. Był niezmordowanym pielgrzymem, bo tworzył od początku Płocką Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę; był też księdzem-budowniczym nowych kościołów.

Urodził się 5 kwietnia 1937 r. w parafii Zambski Kościelne. Po ukończeniu WSD w Płocku, 11 czerwca 1961 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pracował duszpastersko jako wikariusz w: Gostyninie, Nasielsku, Ciechanowie, Chociszewie i Smoszewie. 1975 r. został mianowany proboszczem w Smoszewie, a w rok później w Gradzanowie, gdzie obowiązki proboszcza pełnił do roku 1984. Wtedy został mianowany proboszczem parafii pw. św. Wojciecha w Wyszkowie. Funkcję tę sprawował przez niemal 25 lat, wznosząc okazały kościół.

Zmarł w 50. roku kapłaństwa.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama