Nowy numer 24/2018 Archiwum

Niezapomniana nekropolia w Popowie

Parafianie z Popowa Kościelnego we współpracy z Zakładem Karnym w Popowie uporządkowali zabytkowy żydowski cmentarz.

- Chcemy pamiętać o naszych starszych braci w wierze. Oni wrośli w historię i kulturę Popowa i okolic. O nich przypomina również duchowość tego miejsca. Ludzie wiedzą, że według ludowego podania Matka Boża ukazała się w Popowie młodej Żydówce, i przekazała jej swoją wolę, aby w tym miejscu powstała świątynia – podkreśla ks. proboszcz Remigiusz Stacherski.

Zabytkowy cmentarz żydowski przypomina o istnieniu od wieków wspólnoty żydowskiej. O ich obecności w Popowie i okolicznych miejscowościach decydowali właściciele ziemscy z rodziny Kozłowskich, Wolińskich, Dąbrowskich, Turowskich i Skarżyńskich. Matka Boża zawierzyła młodej Żydówce swoją prośbę o wybudowanie w Popowie świątyni. Uroczyste odpusty w Popowie, organizowane w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, gromadziły licznych pielgrzymów. Uroczystościom kościelnym towarzyszyły duże handlowe jarmarki. Do ich organizacji i właściwego przebiegu przyczyniała się wspólnota żydowska. Ponadto istniała w Popowie mała synagoga i szkoła żydowska. Do nich należały sklepiki i dzierżawa okolicznych karczm w Popowie, Gąsiorowie, Jankach, Kani i Jackowie Górnym na tzw. Dębniaku. W 1810 r. właścicielem karczmy w Kani był Abraham Jakubowicz.

W 1819 r. liczba Żydów w popowskiej parafii liczyła 175 osób. W okresie międzywojennym żyło w Popowie 109 osób pochodzenia żydowskiego. Wśród zapamiętanych nazwisk pojawia się m.in. Lejzor Idzikowicz albo Nowowiejski. Po wybuchu II wojny światowej Niemcy wywieźli popowskich Żydów do getta w Makowie Mazowieckim. Obecnie na cmentarzu znajduje się kilka macew z napisami w języku hebrajskim. Najstarsza macewa datowana jest na rok 1825. Od 1986 roku nekropolia wpisana jest do rejestru zabytków. Wspólnota żydowska podjęła starania o odzyskanie cmentarza.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma