Nowy numer 25/2018 Archiwum

Odnowione zbiory

Wystawę odnowionych starodruków oglądać można w budynku TNP przy Placu Narutowicza w Płocku.

Towarzystwo Naukowe Płockie na realizację projektu „Renowacja zabytkowych map i starodruków Biblioteki im. Zielińskich TNP” otrzymało 21 000 zł z Funduszu Grantowego dla Płocka. – Książki jak i inne rzeczy podlegają zniszczeniom, z różnych względów. Papier co jakiś czas kruszeje, ale zwłaszcza te najstarsze druki potrzebują interwencji konserwatora – wyjaśniał ks. prof. Michał Grzybowski.

W ramach projektu poddano procesowi konserwacji 7 woluminów z XVIII wieku oraz arkusze zabytkowych map: Mapę Gruzji z 1862 roku oraz mapę Czech z 1768 roku. Zaprezentowane starodruki to osiemnastowieczne książki teologiczne i prawnicze oraz szczególnie cenne druki sejmowe z okresu Sejmu Czteroletniego. Na wystawie podsumowującej projekt obejrzeć będzie można także inne starodruki, które odnowiono w ramach dotacji pozyskanych przez TNP z różnych źródeł. 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma