W takiej rocznicy nie chodzi tylko o wspominanie historii, ale także o to, jak ponieść dalej to wielkie dziedzictwo, podkreślał ks. prof. Romuald Jaworski, podczas niedzielnej Mszy św. w parafii św. Jana Kantego w Mławie Wólce.
Rzesza mieszkańców, księża pracujący w tutejszych parafiach, przedstawiciele polskiego parlamentu, władze miasta, powiatu i PWSZ w Ciechanowie i Mławie oraz motocykliści z Płońska i Rypina ze swoim kapelanem ks. Jarosławem Cichockim, a także przyjaciele tej wspólnoty parafialnej, uczestniczyli 21 października w uroczystości zakończenia obchodów stulecia. Mszy św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego przewodniczył dziekan dekanatu i proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski, ks. Kazimierz Ziółkowski, a kazanie wygłosił ks. Romuald Jaworski, który przypomniał m.in. o wielkiej tęsknocie i gotowości tutejszych mieszkańców przed laty, by w tym miejscu stanął wreszcie murowany kościół.
Mówił też, że chociaż trudno wyjaśnić, dlaczego św. Jan Kanty związany z Krakowem, stał się patronem parafii mławskiej, to wartości, jakie reprezentował – przekazywanie mądrości młodemu pokoleniu, rezygnacja z dobrobytu, by ratować biedniejszych, powinny być dla nas, współczesnych ludzi programem życia.
Uroczystość jubileuszu poprzedził koncert w wykonaniu Michała Gogolewskiego, przy akompaniamencie organowym Michała Pyrzyńskiego, a po Mszy św., przy kościele odbyło się poświęcenie pomnika w hołdzie ofiarom sowieckiej zbrodni katyńskiej i pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.
Parafia w Mławie Wólce została erygowana w styczniu 1912 r. Nosi wezwanie św. Jana Kantego, ale przez długie lata w protokołach wizytacyjnych pojawiało się wezwanie Przemienienia Pańskiego. Jej pierwszym proboszczem był ks. Ignacy Krajewski, wybitny duszpasterz, zaangażowany w sprawy społeczne. Jego niespełnionym marzeniem było postawienie murowanego kościoła. Najpierw przeszkodziła temu II wojna światowa – okupanci rozebrali pobudowane już ściany nowej świątyni i wykorzystali budulec na bloki dla ludności niemieckiej. Później na budowę nie zgadzały się władze komunistyczne. Parafianie na Wólce doczekali się obecnego, murowanego kościoła dopiero w 1978 r., a jego budowniczym był ks. Marian Czapla. Od czterech lat proboszczem tej wspólnoty jest ks. dr Janusz Cegłowski, który za swoje dokonania dla tutejszej społeczności otrzymał medal Zasłużony dla Miasta Mławy.
Agnieszka Małecka