Parafia stulatka w Mławie przejdź do galerii

W takiej rocznicy nie chodzi tylko o wspominanie historii, ale także o to, jak ponieść dalej to wielkie dziedzictwo, podkreślał ks. prof. Romuald Jaworski, podczas niedzielnej Mszy św. w parafii św. Jana Kantego w Mławie Wólce.

Rzesza mieszkańców, księża pracujący w tutejszych parafiach, przedstawiciele polskiego parlamentu, władze miasta, powiatu i PWSZ w Ciechanowie i Mławie oraz motocykliści z Płońska i Rypina ze swoim kapelanem ks. Jarosławem Cichockim, a także przyjaciele tej wspólnoty parafialnej, uczestniczyli 21 października w uroczystości zakończenia obchodów stulecia. Mszy św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego przewodniczył dziekan dekanatu i proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski, ks. Kazimierz Ziółkowski, a kazanie wygłosił ks. Romuald Jaworski, który przypomniał m.in. o wielkiej tęsknocie i gotowości tutejszych mieszkańców przed laty, by w tym miejscu stanął wreszcie murowany kościół.

Mówił też, że chociaż trudno wyjaśnić, dlaczego św. Jan Kanty związany z Krakowem, stał się patronem parafii mławskiej, to wartości, jakie reprezentował – przekazywanie mądrości młodemu pokoleniu, rezygnacja z dobrobytu, by ratować biedniejszych, powinny być dla nas, współczesnych ludzi programem życia.

Uroczystość jubileuszu poprzedził koncert w wykonaniu Michała Gogolewskiego, przy akompaniamencie organowym Michała Pyrzyńskiego, a po Mszy św., przy kościele odbyło się poświęcenie pomnika w hołdzie ofiarom sowieckiej zbrodni katyńskiej i pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

Parafia w Mławie Wólce została erygowana w styczniu 1912 r. Nosi wezwanie św. Jana Kantego, ale przez długie lata w protokołach wizytacyjnych pojawiało się wezwanie Przemienienia Pańskiego. Jej pierwszym proboszczem był ks. Ignacy Krajewski, wybitny duszpasterz, zaangażowany w sprawy społeczne. Jego niespełnionym marzeniem było postawienie murowanego kościoła. Najpierw przeszkodziła temu II wojna światowa – okupanci rozebrali pobudowane już ściany nowej świątyni i wykorzystali budulec na bloki dla ludności niemieckiej. Później na budowę nie zgadzały się władze komunistyczne. Parafianie na Wólce doczekali się obecnego, murowanego kościoła dopiero w 1978 r., a jego budowniczym był ks. Marian Czapla. Od czterech lat proboszczem tej wspólnoty jest ks. dr Janusz Cegłowski, który za swoje dokonania dla tutejszej społeczności otrzymał medal Zasłużony dla Miasta Mławy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Agnieszka Małecka