„Niepełnosprawni i ich rodziny – problemy dnia powszedniego” to tytuł cyklu płońskich konferencji.
Los ponad 10 tysięcy niepełnosprawnych w powiecie i samym Płońsku budzi na szczęście coraz większe zainteresowanie różnych środowisk i przedstawicieli instytucji, które deklarują pomoc rodzinom zagubionym w meandrach przepisów prawa.
Na pierwszym spotkaniu skupiono się na trzech aspektach ważnych dla niepełnosprawnych: możliwości podjęcia pracy, szansy skorzystania z oferty Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz ulg i odliczeń podatkowych. Moderatorami spotkania byli pracownicy płońskich placówek: urzędu pracy, skarbówki i PCPR-u, którzy poza omówieniem procedur właściwych danej placówce pod kątem niepełnosprawnych, służyli indywidualnymi radami dla wszystkich zainteresowanych.
- Wszyscy razem, dzięki takim spotkaniom, możemy naprawdę wiele zdziałać – otworzyła konferencję Monika Zimnawoda, inicjatorka zebrania z ramienia głównego organizatora, czyli Społecznej Radu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz przewodnicząca TPD Koło Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo.
Po prelekcjach głos zabrali zaproszeni goście. Jeden z radnych powiatu płońskiego opowiedział historię niepełnosprawnego dziecka, które nie może uczyć się z rówieśnikami w jednej szkole. – Na wózku tej osoby nie przyjmą, dziecko odsyłane jest na nauczanie indywidualne a wiadomo, że jest to w jakimś stopniu dla niego izolacja. Prawidłowy rozwój zapewnia wychowanie w grupie - podawał przykład niedoskonałości systemu edukacji Artur Czapliński, na co dzień pedagog w Zespole Szkół Specjalnych nr 3 w Płońsku, doceniając jednocześnie trudną rolę rodziców niepełnosprawnych pociech.
- To wy jesteście bohaterami dnia codziennego. To wy każdego dnia toczycie walkę z głosem urzędnika, z przepisami, krawężnikiem, czy schodkiem – dodawał radny Czapliński.
Współorganizatorem cyklu konferencji jest Starostwo Powiatowe w Płońsku. Wicestarosta apelował do zebranych, aby nie bali się przychodzić ze swoimi problemami do urzędów. – To my jesteśmy dla was, a nie odwrotnie. W tych urzędach też pracują ludzie – mówił Andrzej Stolpa. – Wiadomo, że to spotkanie nie rozwiąże wszystkich waszych problemów, ale pozwoli pokazać nam drogę, dzięki której może część z nich w mniejszym lub większym stopniu zostanie rozwiązana.
Monika Zimnawoda poinformowała, że w siedzibie starostwa na mieszkańców powiatu płońskiego czeka 10 wózków inwalidzkich (dla dzieci i dorosłych), sprowadzonych ze Stanów Zjednoczonych oraz kule i balkoniki. To w większości nowy sprzęt. Dwa wózki posiadają specjalny stoliczek dla dzieci z porażeniem mózgowym. Rzeczy te udostępniane są nieodpłatnie i na zawsze.
Dominik Nowakowski