Nowy numer 2/2021 Archiwum

Tercjarze u Maksymiliana

Mimo że w Ciechanowie nie ma klasztoru franciszkańskiego, w samym mieście są 4 wspólnoty tercjarskie, liczące ponad 100 osób. Nie zabrakło ich na uroczystościach 30. rocznicy kanonizacji św. Maksymiliana.

Do Niepokalanowa przyjechało wielu tercjarzy z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich wraz z pocztami sztandarowymi, m.in. z Białegostoku, Błonia, Ciechanowa i Lekowa, Grodziska Maz. Legionowa, Warszawy. Najliczniejszą grupę stanowili jednak pielgrzymi z ciechanowskich parafii: św. Franciszka z Asyżu, św. Józefa, św. Piotra oraz św. Tekli.

Tercjarze franciszkańscy z Ciechanowa są wielkimi czcicielami św. Maksymiliana i często przybywają na uroczystości w Niepokalanowie. Tym razem przyjechali wraz z nowo powstałą grupą  z Lekowa, z parafii pw. św. Stanisława BM. Mimo że tercjarze są tam od czerwca 2012, postarali się już o własny sztandar. Z pielgrzymami przybyły przełożone ciechanowskich tercjarzy – s. Janina Włodkowska, s. Jadwiga Gajewska, s. Barbara Sikorska i br. Stanisław Kamiński.

Głównej mszy św. przewodniczył o. Jerzy Norel, Wikariusz Generalny z Rzymu, a homilię wygłosił o. Wiesław Pyzio, prowincjał Franciszkanów Konwentualnych z Warszawy.

Pielgrzymi obejrzeli i wysłuchali spektakl słowno-muzyczny o życiu i działalności założyciela Niepokalanowa „Oratorium o św. Maksymilianie”, które parafialny zespół Miriam przygotował w ubiegłym roku, obchodzonym jako Rok Kolbiański. Natomiast w kaplicy-sanktuarium św. Maksymiliana zakonnicy franciszkańscy wystawili sztukę „Męka św. Maksymiliana Marii Kolbego według dokumentów, zeznań i świadków” Kazimierza Brauna, przygotowaną w reżyserii Anny Osławskiej z Krakowa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama