To inicjatywa godna powtórzenia w innych regionach diecezji. Dekanalne sympozjum o wierze przyciągnęło ciekawych prelegentów i licznych uczestników.
Sierpc, z całej diecezji płockiej, najwcześniej rozpoczął Rok Wiary - już w sobotę 13 października. - To inicjatywa, która powinna u nas znaleźć wielu naśladowców - chwalił sympozjum ks. prof. dr hab. Henryk Seweryniak.
Rzeczywiście, wszystko było wyjątkowe: otoczenie zabytkowego kościoła z Drążdżewa, gdzie odbyło się nabożeństwo wprowadzające w sympozjum, a później przestronna sala konferencyjna, która wypełniła się uczestnikami spotkania z Sierpca i parafii dekanatu.
Tematem spotkania było pytanie: "Jak nauka i świat pomagają umocnić i ożywić wiarę?" Spośród zaproszonych gości, ks. prof. dr hab. Wojciech Góralski mówił o rodzinie jako "kolebce i szkole wiary". - Rodzina jest centrum zainteresowania Kościoła, a sakrament małżeństwa, jest rękojmią łaski dla chrześcijańskiej rodziny. Dziś potrzeba solidnego przygotowania do małżeństwa i solidnej katechezy o rodzinie: o potrzebie posłuszeństwa wiary rodziców, o odpowiedzialnym rodzicielstwie, o wychowaniu. Wiara w rodzinie woła o żywe świadectwo! - podkreślał ks. Góralski.
O otwieraniu drzwi wiary z pomocą nauki i otaczającego świata mówił ks. prof. dr hab. Henryk Seweryniak. Przypomniał słynną tezę Galileusza o dwóch księgach, które Bóg dał człowiekowi: księdze natury i księdze wiary. Prześledził niektóre wyniki nauk przyrodniczych, psychologii i archeologii. - Nauka może pomóc w umocnieniu wiary, choć ich język jest inny. Ale to nie dowody naukowe zadecydują o mojej wierze, lecz moje osobiste nawrócenie. To ja muszę podjąć decyzję życia, aby rzucić się w ramiona Ojca. "Jakie to piękne: znowu się nawróciłam" - ks. Seweryniak cytował na koniec jeden z wierszy Anny Kamieńskiej.
ks. Włodzimierz Piętka