Nowy numer 2/2021 Archiwum

Gaudeamus w katedrze

Od kilkunastu lat w katedrze płockiej odbywa się diecezjalna inauguracja roku akademickiego. Tegoroczna miała miejsce w niedzielę, 7 października.

- Katedra jest jednym z tych miejsc, w którym akademicy powinni czuć się „u siebie”. W ich cieniu kwitły szkoły katedralne, a gdy już powstały uniwersytety, profesorowie, jak biskupi, zasiedli na katedrach. Przez długie wieki katedry i uniwersytety wyznaczały granice cywilizacji chrześcijańskiej. Przybywając zatem do tej średniowiecznej i renesansowej katedry, sięgacie niejako do korzeni, odnajdujecie ważną część swojej tożsamości – mówił do senatów uczelni wyższych z diecezji płockiej i reprezentacji studentów bp Piotr Libera.

Słów biskupa słuchali profesorowie i klerycy Wyższego Seminarium Duchownego, przedstawiciele Politechniki Warszawskiej w Płocku, Szkoły Wyższej Pawła Włodkowica w Płocku, Akademii Humanistycznej w Pułtusku oraz Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych z Płocka i Ciechanowa. - Duch ludzki, aby unieść się w górę potrzebuje dwóch skrzydeł: wiary i rozumu. Wróćmy do nauczania Jana Pawła II sprzed 15 laty, zawartego w encyklice „Fides et ratio”. To jest program i kierunek na nowy rok akademicki. (…) Ale zapytajmy się, czy współczesnemu przyrostowi wiedzy towarzyszy przyrost sprawiedliwości, etyki, pokoju? – mówił w homilii ks. Waldemar Cisło, prezydent Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Kirche in not.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama