Nowy numer 3/2021 Archiwum

Mapa świętych miejsc

Na progu Roku Wiary warto wyruszyć do 22 miejsc pielgrzymkowych w diecezji płockiej.

To ważny przewodnik i swoiste vademecum pielgrzyma na Rok Wiary w Kościele płockim. – Nasza diecezja usiana jest miejscami, w których objawiło się i objawia wyjątkowe Boże działanie – napisał bp Piotr Libera w słowie wprowadzającym do najnowszej publikacji Płockiego Instytutu Wydawniczego.

W zbiorze „Sanktuaria i miejsca pielgrzymkowe diecezji płockiej” zebrano 22 miejsca pielgrzymkowe z całej diecezji. Są to zarówno sanktuaria: Miłosierdzia Bożego, maryjne i poświęcone świętym oraz inne miejsca, do których od wieków chętnie pielgrzymują wierni.

W większości z nich szerzony jest kult Matki Bożej czczonej jako: Matka Pocieszenia, Niepokalana Przewodniczka, Pani Mazowiecka, Bolesna Królowa, Pani Niezawodnej Nadziei, Służebnica Pańska. Ale są również miejsca, jak Dobrzyków, Grzebsk, Łopacin, Żurawin, Święte Miejsce, czy Osiek, gdzie tradycja odpustów i historia miejsca jest bardzo bogata i opisuje wiarę przeżywaną tam od wieków.

– W ubiegłym roku z bp. Piotrem spotkali się proboszczowie i rektorzy tych miejsc z naszej diecezji. Postulowali, aby ukazała się publikacja o najważniejszych miejscach pielgrzymkowych z naszego regionu. Gdy zaczyna się Rok Wiary, chcemy ukazać te miejsca jako obszary, gdzie bije żywa wiara. Od wieków, dla pokoleń ludzi są to duchowe źródła. Dobrze się stanie, jeśli w zaczynającym się Roku Wiary w diecezji uaktywni się ruch pielgrzymkowy do tych miejsc – mówi ks. Jarosław Kamiński, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Płockiej.

„Dobrze, że w czasach, w których wiara w Boga jest atakowana i niejako usuwana z życia publicznego ukazuje się ta publikacja. (…) Dzięki niej możemy zobaczyć, jak bogata jest mapa pielgrzymkowa płockiego Kościoła i jak szeroko Bóg otwiera na Mazowszu „podwoje wiary” – napisał bp Libera w słowie wstępnym do przewodnika.

Publikację można nabyć w Płockiej Księgarni Diecezjalnej. Jej specjalna promocja odbędzie się w sobotę, 6 października w Smardzewie w czasie II diecezjalnej pielgrzymki członków Kół Żywego Różańca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama