Nowy numer 3/2021 Archiwum

Jakby senat w diecezji

Liczne jest grono doradców biskupa: duchownych i świeckich, którzy w tych dniach zostali powołani do diecezjalnych gremiów. Ogłoszono skład nowej Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów. W tych dniach rozpoczęła się nowa kadencja Rady Ekonomicznej,

Biskup Piotr Libera ogłosił skład nowej Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów. O tej pierwszej z biskupich rad, w uchwałach ostatniego synodu diecezjalnego powiedziano, że "stanowi jakby senat biskupa płockiego i reprezentuje całe prezbiterium diecezjalne".

W tych dniach rozpoczęła się również nowa kadencja Rady Ekonomicznej, powołano nowy skład Diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. W najbliższych dniach zostanie ogłoszony skład Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej. Ta z kolei, w myśl prawa diecezjalnego, "reprezentuje cały lud Boży diecezji płockiej i służy pomocą biskupowi płockiemu w sprawach duszpasterskich". Na mocy prawa kościelnego, powyższe gremia mają charakter kadencyjny. Właśnie w tym czasie dobiegła ona końca.

Na początku września nominacje odebrali już nowi księża dziekani, wicedziekani i ojcowie duchowni w dekanatach. Długość kadencji poszczególnych gremiów określa prawo kościele powszechne i diecezjalne oraz biskup płocki. W diecezji jest 14 komisji i rad, które wspierają biskupa płockiego. W czasie trwania 43. Synodu Płockiego członkowie wielu rad i komisji będą brali czynny udział w jego pracach.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama