Nowy numer 28/2018 Archiwum

Jakby senat w diecezji

Liczne jest grono doradców biskupa: duchownych i świeckich, którzy w tych dniach zostali powołani do diecezjalnych gremiów. Ogłoszono skład nowej Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów. W tych dniach rozpoczęła się nowa kadencja Rady Ekonomicznej,

Biskup Piotr Libera ogłosił skład nowej Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów. O tej pierwszej z biskupich rad, w uchwałach ostatniego synodu diecezjalnego powiedziano, że "stanowi jakby senat biskupa płockiego i reprezentuje całe prezbiterium diecezjalne".

W tych dniach rozpoczęła się również nowa kadencja Rady Ekonomicznej, powołano nowy skład Diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. W najbliższych dniach zostanie ogłoszony skład Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej. Ta z kolei, w myśl prawa diecezjalnego, "reprezentuje cały lud Boży diecezji płockiej i służy pomocą biskupowi płockiemu w sprawach duszpasterskich". Na mocy prawa kościelnego, powyższe gremia mają charakter kadencyjny. Właśnie w tym czasie dobiegła ona końca.

Na początku września nominacje odebrali już nowi księża dziekani, wicedziekani i ojcowie duchowni w dekanatach. Długość kadencji poszczególnych gremiów określa prawo kościele powszechne i diecezjalne oraz biskup płocki. W diecezji jest 14 komisji i rad, które wspierają biskupa płockiego. W czasie trwania 43. Synodu Płockiego członkowie wielu rad i komisji będą brali czynny udział w jego pracach.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma