GN 24/2018 Archiwum

Powitali księcia

Było uroczyście i z pompą. Monumentalne dzieło przedstawia siedzącego na wierzchowcu księcia i podążających za nim sześciu wojów. Pomnik ma prawie 6 metrów wysokości i waży około 30 ton.

Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonał prezydent miasta Andrzej Nowakowski. Dopisali mieszkańcy Płocka, którzy licznie przybyli na płocką skarpę, gdzie umiejscowiony jest pomnik. Wśród przybyłych gości nie brakowało: parlamentarzystów, radnych miasta Płocka oraz członków Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika.

Obecny był też wykonawca dzieła – Zbigniew Mikielewicz. Monument powstał w jego podtoruńskiej pracowni, przedstawia siedzącego na wierzchowcu księcia i podążających za nim sześciu wojów. Wykonany jest z jasnego piaskowca drobnoziarnistego „luna”. Kamień sprowadzono z Hiszpanii, bloki ważyły w sumie aż 70 ton.

Wysokość większości figur sięga do 2,5 metra. Jedna z nich, przedstawiająca woja niosącego sztandar, mierzy 3,5 metra. Prawie tak samo wysoka jest figura księcia, siedzącego na wierzchowcu. Dodatkowo rzeźby staną na wysokim na dwa metry cokole.

Prace nad pomnikiem, łącznie z tworzeniem makiety i modeli, trwały około roku. W drugiej połowie czerwca przedstawiciele Urzędu Miasta Płocka dokonali odbioru artystycznego pomnika. 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma