GN 43/2020 Archiwum

Powitali księcia

Było uroczyście i z pompą. Monumentalne dzieło przedstawia siedzącego na wierzchowcu księcia i podążających za nim sześciu wojów. Pomnik ma prawie 6 metrów wysokości i waży około 30 ton.

Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonał prezydent miasta Andrzej Nowakowski. Dopisali mieszkańcy Płocka, którzy licznie przybyli na płocką skarpę, gdzie umiejscowiony jest pomnik. Wśród przybyłych gości nie brakowało: parlamentarzystów, radnych miasta Płocka oraz członków Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika.

Obecny był też wykonawca dzieła – Zbigniew Mikielewicz. Monument powstał w jego podtoruńskiej pracowni, przedstawia siedzącego na wierzchowcu księcia i podążających za nim sześciu wojów. Wykonany jest z jasnego piaskowca drobnoziarnistego „luna”. Kamień sprowadzono z Hiszpanii, bloki ważyły w sumie aż 70 ton.

Wysokość większości figur sięga do 2,5 metra. Jedna z nich, przedstawiająca woja niosącego sztandar, mierzy 3,5 metra. Prawie tak samo wysoka jest figura księcia, siedzącego na wierzchowcu. Dodatkowo rzeźby staną na wysokim na dwa metry cokole.

Prace nad pomnikiem, łącznie z tworzeniem makiety i modeli, trwały około roku. W drugiej połowie czerwca przedstawiciele Urzędu Miasta Płocka dokonali odbioru artystycznego pomnika. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama