Nowy numer 48/2020 Archiwum

Nowi w seminarium

Rozpoczyna się nowy rok akademicki w płockim Wyższym Seminarium Duchownym. Po raz pierwszy progi uczelni przekroczyło 11 nowych alumnów.

25 września na Nowowiejskiego 2 w Płocku przyjechało 11 młodych ludzi, którzy rozpoczynają 1. rok seminarium. Dziś dołączą do nich pozostali klerycy – łącznie 65 – bo tylu liczy obecnie płockie WSD. Ośmiu z nich przygotowuje się do przyjęcia święceń kapłańskich w czerwcu przyszłego roku.

Początek nowego roku akademickiego, jak na uczelnię wyższą, jest nietypowy, bo rozpoczyna się trzydniowymi rekolekcjami zamkniętymi. Poprowadzi je ojciec duchowy roku wstępnego seminarium, ks. Jarosław Kwiatkowski. Jest on odpowiedzialny w diecezji płockiej za Dzieło Biblijne im. bł. Jana Pawła II. Skupienie zakończy się w sobotę, 29 września przyjęciem sutanny przez alumnów roku III.

- Klerycy, którzy obecnie wstępują do seminarium, to ludzie ciekawi, interesujący dla rozmówcy. Trochę inni od rówieśników, bo zainteresowani światem ducha. Nie chcą zadowolić się tylko schematem życia zawodowego, materialnego. Szukają czegoś więcej. Są wrażliwi. To dobry fundament do ich rozwoju i formacji. Seminarium ma im w tym pomóc – mówi o klerykach I roku rektor uczelni, ks. Marek Jarosz.

W seminarium nowi są nie tylko najmłodsi alumni: jest nowy rektor – ks. Jarosz, który jest wykładowcą psychologii, ks. Tomasz Brzeziński – nowy prefekt seminarium. Odpowiedzialnym za formację pierwszego kursu, który jest nazywany rokiem propedeutycznym, został mianowany ks. Ryszard Kolczyński.

11 października z udziałem bp. Piotra Libery odbędzie się inauguracja nowego roku akademickiego WSD.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama