• facebook
 • rss
 • Reanimacja duszy

  ks. Włodzimierz Piętka

  dodane 06.09.2014 23:57

  Charakterystyczny krzyż przy drodze między Lutocinem i Poniatowem będzie przypominał o dramatycznej historii powstańców styczniowych.

  Na miejscu powstańczych walk z 10 sierpnia 1863 roku, w Jakubowie k. Chromakowa, na terenie parafii Lutocin, odsłonięto i poświęcono obelisk poświęcony poległym w walce powstańcom. Na obelisku umieszczono napis: ”Pamięci poległych powstańców. Gloria Victis. Żuromińska Grupa Historyczna 2014”. Obelisk wieńczy krzyż, który tworzą dwie skrzyżowane, postawione na sztorc kosy – częste narzędzie walki powstańców sprzed 151 laty.

  - Ziemia żuromińska wydała wielu powstańców. Wśród nich był m.in. Samuel Pozner. Dzisiejsza uroczystość jest godnym upamiętnieniem bohaterów i spłaceniem długu wobec pokoleń bohaterów naszej ojczyzny - powiedział w Jakubowie senator Jan Maria Jackowski. - Po to patrzymy w przeszłość, by mądrze myśleć o przyszłości - zwrócił uwagę Jerzy Piotrowski, kierownik Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu.

  Mszy św. przewodniczył ks. Wiesław Barański, proboszcz parafii pw. św. Mateusza w Lutocinie, a kazanie wygłosił ks. kan. Kazimierz Kowalski, proboszcz i dziekan w Żurominie.

  - Gdy przygotowywano powstanie, wielu młodych jak refren powtarzało w myślach pytanie: ”Co robić i jak spełnić swoje ideały?”. Podobnie pytali szlachta, księża i zakonnicy z klasztorów w Żurominie, Ratowie, Płocku czy Płońsku. Szczególnym miejscem oddziaływania, modlitwy i patriotycznych działań był klasztor bernardynów w Ratowie. Od lutego 1863 roku rozpoczęły się walki powstańcze na naszym terenie. Oddziały nie miały ani doświadczenia, ani broni, ale serca walczących bardzo kochały Polskę. Wiele było ofiar, ale i chwały, budującej następne pokolenia Polaków, aż do chwili odzyskania niepodległości. Wspominamy tych, którzy zmagali się o lepsze jutro. Ale w miejscu powstańczej walki bohaterów pomyślmy o dzieciach i młodzieży – oni są przyszłością narodu. Starajmy się ze wszystkich sił, aby gdy dorosną, zostali w kraju i budowali jej przyszłość - mówił w kazaniu ks. kan. Kowalski.

  Dalsza część uroczystości odbyła się na cmentarzu parafialnym w Bieżuniu. Tam we wspólnej mogile spoczywa 16 powstańców bitwy pod Chromakowem. - Wśród powstańców styczniowych było wielu świętych. Wielu z nich wyniósł do chwały ołtarzy św. Jan Paweł II. To powstanie było ważnym wydarzeniem dla ludzi, którzy zmierzali do świętości. Droga do ich świętości prowadziła przez walkę o niepodległość. Módlmy się, aby do ich zacnego grona w niebie dołączyli nasi braci spoczywający na cmentarzach w Bieżuniu, Lutocinie i Poniatowie - modlił nad powstańczą mogiłą ks. Tomasz Ozimkowski, proboszcz w Bieżuniu.

  Na grobie powstańców złożono kwiaty i zapalono znicze, a grupa rekonstrukcji historycznej z Mochowa oddała salwę honorową.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół