Kard. Philippe Barbarin, emerytowany metropolita Lyonu i prymas Francji, oraz biskup płocki Szymon Stułkowski uczestniczyli w obchodach 800-lecia kościoła i parafii w Rokiciu.
Jubileusz, w który wpisały się m.in. konferencja naukowa o zabytkowym kościele i wystawa w Muzeum Diecezjalnym w Płocku, swą kulminację miał w niedzielę 29 czerwca. Mszy św. z udziałem kard. Philippe Barbarina przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski.
- Modlę się o to, żebyście przekazali swoją wiarę przyszłym pokoleniom, mimo trudnych czasów. Potrzeba nam wiary i głębokiego zaufania Jezusowi. Jezus chce także na mnie i na was budować swój Kościół. Pozwólmy Mu na to! Do tego potrzeba naszego otwarcia, zaufania i naszej współpracy z Jezusem. Słowo Boże ma moc, otwierajmy się na nie każdego dnia, tego życzę i wam, i sobie - mówił w kazaniu podczas jubileuszowej Eucharystii biskup Szymon Stułkowski.
Na zakończenie Mszy św. w ubiegłą niedzielę biskup płocki odznaczył godnością kanonika proboszcza parafii ks. Bogdana Zalewskiego, doceniając jego wcześniejszą działalność misyjną i wkład w gruntowną renowację zabytkowej świątyni w Rokiciu oraz pogłębianie więzi wspólnotowych w parafii. Na zakończenie uroczystości odczytano także list okolicznościowy prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudy, skierowany do wspólnoty parafialnej z okazji jubileuszu.
W obchodach wzięli udział przedstawicieli władz państwowych i samorządowych. Warto dodać, że w długą historię parafii wpisuje się ponad 120-letnia obecność sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. Radosną atmosferę uroczystości uświetniły występy Zespołu Tańca Ludowego "Masovia" i Dobrzyńskiej Orkiestry Strażackiej.
Staraniem miejscowych Kół Gospodyń Wiejskich i innych organizacji oraz stowarzyszeń teren parafii i pobliskich domostw ozdobiono z troską o każdy szczegół, świadczący o tym, że kościół w Rokiciu to nie tylko zabytkowa budowla, ale żywa wspólnota, o którą troszczą się i są z niej dumne pokolenia wiernych.
Specjalnym gościem jubileuszu jest kard. Philippe Barbarin z Francji, który przez cały tydzień gości w Rokiciu i diecezji płockiej. - Czy zdajesz sobie sprawę, jak bardzo kocha cię serce Jezusa? I czy każdy z nas nie mógłby odnowić swojego sposobu kochania Pana, aby nasze serca były bardziej podobne do Jego Najświętszego Serca - mówił kardynał w pierwszym dniu obchodów, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W kolejnym dniu podkreślono wątki historyczne i patriotyczne, modląc się podczas Eucharystii w intencji ojczyzny. - W co wierzysz, w kogo wierzysz? W swoim życiu człowiek musi w pewnych momentach uklęknąć. Zobaczmy, że w tej świątyni i w tylu innych kościołach, nawet za najcięższych czasów modlono się po polsku, tu był skrawek wolności - mówił w kazaniu o. Jerzy Wilk, kamilianin, który towarzyszył kardynałowi w czasie wizyty w Rokiciu. - I dziś ojczyzna potrzebuje naszej modlitwy i ofiary - podkreślał, przypominając słowa bł. prymasa Wyszyńskiego o tym, że trudno za ojczyznę cierpieć i oddać życie, ale najtrudniej dla Polski jest żyć. Po liturgii odbył się piknik patriotyczny z atrakcjami przygotowanymi przez Wojsko Polskie, policję i jednostki strażackie.
Waleria Gordienko